Jedna z nejkrásnějších sladkovodních akvarijních ryb je terčovec. Vyznačuje se diskovitým tvarem těla a krásným výrazným zabarvením. Ocasní ploutev mívají terčovci průhlednou, břišní ploutve jsou výrazně protažené.V zajetí dorůstají délky i výšky až 18-20 cm, takže v akváriu se vám pak prohání doslova drahokamy.

Ačkoliv k vidění jsou terčovci barev přímo pohádkových, ta základní, divoká forma terčovce pravého, duhou nehýří. Při komerčním chovu těchto ryb byla však vyšlechtěna obrovská barevná škála a tak jsou v akváriích k vidění terčovci žlutaví, blankytně modří, mramorovaní, tyrkysoví, červení…

Tato ryba je náročná na prostor, takže je vhodná jen do velkých akvárií. Jako dekorace a zároveň útočiště pro ryby dobře poslouží přírodní kořeny, kameny a vodní rostliny. Terčovec je ryba společenská a je proto třeba chovat ji v hejnu, které by mělo tvořit skupina minimálně pěti až šesti jedinců. Chov těchto nádherných ryb ale není nic jednoduchého a začínající akvaristé by na ně měli zapomenout alespoň do doby, než získají dostatek zkušeností s jinými, méně náročnými druhy. Ne náhodou bývá, byť s trochou nadsázky, chov terčovce přirovnáván k mistrovství alchymistů. Namíchat koktejl, v němž rybám bude stejně dobře, jako v jejich domovině je umění. Nejvhodnější teplota pro chov je 29-30 °C, přičemž hodnota pH měla být 6 – 7. Jednou za týden je nezbytně nutné vyměnit bez ohledu na stav vody 20 – 25 % objemu nádrže. Filtr v jejich akváriu by měl mít hodinovým průtok až 2krát větší, než je objem nádrže. Terčovci jsou choulostivé ryby, prudce reagující na změnu chemického prostředí. I menší výkyvy v teplotě nebo kyselosti vody mohou způsobit jejich vážné onemocnění, končící někdy až tragicky.

Přečtěte si:   Agama vousatá

Pokud vlastníte chovný pár  a rádi byste podpořili jeho množení, pořiďte mu pro tření pevný podklad, např. květináč.  Pár své třecí místo nejprve velice pečlivě očistí tlamičkami. Čím vyšší teplota v akváriu panuje, tím je kratší doba pro líhnutí. Je zvláštní, jak jsou terčovci ve své rodičovské roli jiní, než většina ryb a jak dávají na své ratolesti pozor. Plůdek se pak živí výlučně kožním sekretem z těla rodičů a zdržuje se v jejich blízkosti. Dospělí terčovci jsou gurmáni a jejich potrava musí být pestrá a kvalitní. Přijímají ji především živou (komáří larvy, artemie, vajíčka garnátů), dokrmují se ale také třeba hovězím srdcem a hovězím masem. Důležitým doplňkem jsou vitamíny a rostlinná potrava. Při správné výživě jsou ryby nejen barevnější, ale i odolnější vůči případnému stresu.

Pro zpestření je možné do akvária umístit hejno drobných rybek, vhodné jsou třeba neonky, mezi nimiž majestátní terčovci krásně vyniknou.

Další články na Kvalitni.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *