Zdroj: STIHL

S podzimem přichází správná chvíle na poslední sečení trávy, zastřihávání živých plotů a následné zazimování zimomřivých rostlin. Pokud chcete z dřevin „vystříhat“ dominantní chloubu zahrady a dát jim geometrické i jiné rozpustilé tvary, pusťte se do jejich tvarování teď. Na jaře už budou v novém tvaru pěkně obrůstat. Nezapomínejte ale, že okrasný střih dřevin je běh na dlouhou trať, a nechtějte výsledky po prvním střihu.

Střih si nejdříve procvičte na živém plotu, abyste se do tvarování dřevin pustili s jistější rukou. Při úpravě dobře dostupného a nepříliš vysokého živého plotu začněte nejprve bočním svislým stříháním.  Používejte obloukovité pohyby směrem nahoru a zpět. Následně postupujte pomalu dopředu. Jakmile máte sestřižený celý bok, přistupte k hornímu střihu, kde vedete nůž elektrických zahradních nůžek vodorovně a srpovitými pohyby odstraňujete ostříhaný materiál. Přitom by měl zůstat nepoškozený hlavní výhon keře do té doby, než živý plot dosáhne požadované výšky. Všechny ostatní výhony se nebojte sestřihnout na polovinu.

Aby se zabránilo neestetické vadě, kdy budou spodní větve holé, měli byste stříhat živý plot do lichoběžníkového tvaru. Pokud to nedodržíte, bude mít pro spodní část živého plotu málo světla, což způsobí opadávání zeleně.Dejte pozor na razantní zásahy, ne každý druh dřeviny si to dá líbit. Zvláště jehličnany reagují citlivě na masivní sestřih odrostlých starších částí a může dojít k jejich úhynu.

Tip pro čtenáře: Víme, kde zakoupit kvalitní zahradní nůžky.

Jakmile dokážete zkrotit tvary živého plotu, lze se pustit do tak zvaných topiaries, tedy přesně tvarovaných rostlin. Pro tento střih se nejlépe hodí hustě rostoucí dřeviny, jako je zimostráz nebo tis. Silné větve, které se stále jemněji rozvětvují, tvoří hlavní těžiště požadovaného tvaru. Aby větve dostaly správný směr pro získání požadovaného tvaru, zafixujte před střihem ohebné větve drátem.

Geometrické tvary

Geometrické tvary, například pyramidy či koule, se stříhají pomocí napnutých provazů nebo formy z dřevěných latěk. Obtočte formu okolo rostliny a ostříhejte všechny přečnívající výhony. Tímto způsobem můžete snadno a přesně vytvarovat nejrůznější tvarové variace.

Vysokokmenné rostliny

I vysokokmenné rostliny mohou být sestřiženy dekorativně a tím se rychle stanou zlatým hřebem zahrady. Pro geometrické vysokokmenné tvary se pak hodí obzvláště dřeviny v nádobách.

Tvary pro obzvlášť kreativní zahradníky

Pokud vaší fantazii nestačí běžné geometrické tvary a objevili jste v sobě Střihorukého Edwarda, můžete se pokusit o mnohem komplikovanější figurální tvary, postavy či zvířata. Nejlepší je postavit konstrukci z pletiva, kterou natvarujete na keř. Podél drátu pak lze bez problémů stříhat. Důležité ale je dobře ovladatelné, ostré nářadí, které zajistí přesné stříhání. Všechny přečnívající výhony se několikrát za rok odstřihnou, aby se podpořil hustý růst. Jak rychle se požadovaný tvar podaří dosáhnout, to záleží na velikosti a růstové formě vybraného keře. Působivé rostlinné tvary vznikají zpravidla teprve po mnoha letech trpělivé práce.

Přečtěte si:   Stavebnice Aluhobby jsou skvělým dárkem pro každého chovatele ptactva

Typy zahradních nůžek

Zahradní nůžky jsou ideálním nástrojem pro úpravu živých plotů. Pojďme se zblízka podívat na to, jaké typy tohoto nářadí náš trh nabízí a podle jakých parametrů je vybírat. Zahradní nůžky lze rozdělit na benzínové, elektrické a akumulátorové.

Benzínové zahradní nůžky, poháněné spalovacím motorem, jsou vhodné pro použití na rozsáhlých pozemcích či pro udržování parků a krajiny. Jejich velkou výhodou jsou nezávislost na elektrické síti, maximální mobilita a vysoký výkon bez kompromisů. Chod těchto strojů je ale naopak hlučnější a neobejde se bez zápachu motorových spalin. Také údržba motoru je náročnější. Pro někoho může být na překážku i nutnost ředit palivo s benzínem a pracovat s dalšími provozními kapalinami.

Elektrické zahradní nůžky se hodí především pro práce v okolí domu, jelikož stále musíte být v dosahu elektrické sítě. Tím pádem je omezena mobilita a mnohdy i samotný elektrický kabel dokáže značně překážet při práci. Naproti tomu jsou tyto stroje tiché, disponují dostatečně silnými motory a jejich provoz neprovází zápach. Elektrické zahradní nůžky jsou navíc prakticky bezúdržbové.

Akumulátorové zahradní nůžky jsou nejmladším zástupcem, který dostal do vínku to nejlepší z  benzínových a elektrických modelů. Jejich hlavními devízami jsou neomezená mobilita, velmi tichý provoz, nulová produkce výfukových plynů a jednoduchá údržba. Výdrž těchto strojů je prakticky srovnatelná s kapacitou nádrže benzínových modelů a zajistí až 40 minut práce v plném zatížení a bez ztráty výkonu. V současnosti existují liché předsudky, že akumulátor výrazně ztrácí na kapacitě po několikanásobném nabíjení. Avšak například kvalitní lithium-iontové akumulátory jsou vybaveny elektronickou řídící jednotkou, jež hlídá, aby akumulátor dodával maximální výkon, a zároveň řídí proces nabíjení.

A nakonec nezapomeňte, že…

Ostrý řezný nástroj je základ úspěchu

Zní to možná banálně, ale zuby zahradních nůžek musí být stále ostré. Pro naostření se používá plochý pilník a po několikeré úpravě pilníkem je potřeba vyhledat profesionální servis, který opět obnoví správnou geometrii řezu. Ta je rozhodující pro správný výkon řezné plochy.

Čistý řezný nástroj je meritem údržby

Po skončení práce vždy pečlivě očistěte nůžky. Na promazání kluzných ploch na řezném nástroji je potřeba použít speciální přípravek, jehož úkolem je i rozpuštění pryskyřice na kluzných plochách.

Správné pracovní pořadí i v zahradnictví

Při zkracování živého plotu vždy začněte nejprve zboku a teprve potom zastřihněte jeho horní část. Nejen že si ulehčíte práci, ale budete mít lepší přehled o výsledném vzhledu.

Bezpečnost především

Nezapomeňte na správné oblečení a ochranné pomůcky jako jsou brýle, rukavice nebo sluchátka. Zranění s řeznou technikou bývají příliš snadná a s rozsáhlými následky.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *