Dozajista se shodneme na tom, že správně tvarované okrasné dřeviny jsou hotová umělecká díla, za která by se nemusel stydět žádný sochař, natož pak zručný zahradní architekt. Pestře tvarované živé ploty jsou dnes sice poměrně běžným jevem, avšak když se majitel zahrady rozhodne, že poplave proti proudu a sestříhá si živý plot jinak, může vzniknout opravdu originální kompozice doplňující charakter domu a zbytku zahrady.

Tvarované okrasné dřeviny však nemusí zdobit Vaši zahradu pouze po obvodu jako živý plot. Budete-li mít chuť, můžete si zkusit vytvarovat i listnáče a jehličnany uvnitř. Stačí mít dobrý nápad. Takováto vznikající zelená dílka pak mohou mít nejrůznější tvary. Inspirovat se můžete jak ve světě lidí – tedy postavy v nejrůznějších pozicích, či u zvířat. Ale také v umění. Kdo by nechtěl mít na zahradě túji v provedení antické vázy? Pokud preferujete méně futuristické tvary, věřte, že minimálně stejně tak působivě vypadají geometrické tvary. Ať už běžná koule a krychle, nebo jehlan postavený na špičku a naopak. Nejen, že se takovéto motivy daleko lépe udržují, ale nemůže se stát, že budou vypadat kýčovitě, jako když se někomu přímo nepovede tanečních z cypřiše.

Přečtěte si:   Fotokniha – zázemí pro vaše vzpomínky

K tvarování dřevin jsou vhodné jak již zmiňované cypřiše, tak zimostrázy, túje, tisy, ptačí zoby a euonymusy. Volit můžete jak nízké varianty těchto rostlin, tak vyšší zástupce. Chcete-li mít rychle vzrostlou okrasu zahrady, sáhněte po euonymu. Pomaleji roste kupříkladu zimostráz. Mnoho zahradnictví a obchodních domů s květinami prodává již sestříhané a vytvarované dřeviny, stačí je tedy pouze přesadit a dále jednoduše udržovat. Záleží, zda máte odvahu pustit se do tvarování sami na vlastní pěst, či nikoli.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *