Ačkoliv s blížícím se podzimem řada květin na našich zahrádkách i v truhlících odkvétá a vadne, rádi bychom se ještě těšili chvíli těšili z květů připomínající teplé letní dny. Pokud jste vsadili při osazování záhonů, květináčů a truhlíků na afrikány, už víte, že to byla dobrá volba a že se z jejich pestrých hlaviček budete těšit až do prvních mrazíků.

Afrikán, což je jeho zlidovělý název, neboť správně se jmenuje aksamitník, připomíná malá sluníčka. Oranžová, žlutá i kombinovaná barva ho k tomu přímo předurčuje. Pochází původně z amerického kontinentu, avšak dnes je rozšířen prakticky po celém světě a jeho pěstování je opravdu snadné. Pokud se rozhodnete vypěstovat afrikány ze semínek, stačí je rozhodit na přelomu dubna a května přímo na záhon a pouze jemně zahrnout zeminou. Semínka brzy vyklíčí. Na záhonech můžete nechat afrikány růst i v trsu, vhodnější je ale vzrostlé sazeničky přesadit, aby každá měla dostatek místa a kvetoucí hlavičky pak vytvořily kompaktní barevnou plochu. Jestliže se vám nechce pěstovat afrikány „od plenek“, stačí zajít na jaře do jakéhokoliv obchodu s květinami a již vzrostlé sazeničky zakoupit.

Přečtěte si:   Kvalitní vybavení dílny vám zajistí nové objednávky a spokojené zákazníky. Jak na jeho výběr?

Afrikány jsou nejen pěkné, ale mají i navíc jednu zvláštní vlastnost – odpuzují některé nepříjemné škůdce. Například dobře známé háďátko, které napadá podzemní části kořenové zeleniny, jahody a okrasné cibuloviny se nemá s afrikánem rádo. Pokud záhon se zeleninou, jahodami nebo okrasnými cibulovinami ohraničíte řádkou afrikánů, máte pro problému s tímto obtížným parazitem. Kromě háďátka nemá afrikány ráda také pilatka listová, která trápí růže, mšice budou při napadání rostlin váhavější a také některým houbovým chorobám se v přítomnosti afrikánů nedaří. Afrikány zlikvidují také molice či třásněnku.

Afrikán sice není rostlinka, která příjemně voní, avšak její bohaté květenství, nenáročnost a jeho zmíněné vlastnosti, které napomáhají v boji s některými škůdci, to bohatě vynahradí.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *