Doba, kdy zahrada byla pouhou zatravněnou plochou, je nenávratně pryč. S narůstajícím   životním tempem stále více lidí tráví svůj volný čas v pohodlí domova a v příznivém počasí na své zahradě. Její podoba není již nahodilým výtvorem přírody, ale dílem lidské ruky a výsledku předchází jak spousta práce, tak i dobrých nápadů.

Základem zahrady je kvalitní trávník. Je možné zvolit klasický výsev, čili trávník založit a čekat, až vyroste, nebo máte-li dostatek financí, ale málo trpělivosti, můžete si nechat položit předpěstený travní koberec. Na rozdíl od klasických setých trávníků je od začátku hustý, navíc neobsahuje žádné plevele a lze jej začít používat hned od prvního dne pokládky. Podle toho, jak hodláte svou zahradu využívat, můžete vybírat mezi travním kobercem okrasným nebo zátěžovým. Jelikož vzhled trávníku přímo ovlivňuje kvalitní závlaha, bývá dnes už běžnou součástí zahrady závlahový systém. Ten může být napojen jak na vodovodní řád, tak na čerpadlo ve studni a na výběr je celá řada profesionálních automatických závlahových systémů. Na dlouhé minuty strávené s hadicí v ruce tak můžete jednou provždy zapomenout.

Přečtěte si:   Solární lampičky - životy večerní zahrady

Hezkým doplňkem zahrady bývají zahradní jezírka, vodní kaskády, vodopády, vodotrysky nebo romantické potůčky. Zahradní jezírka mohou být nejen okrasná, ale i koupací.

Pokud tak neučiníte sami, zahradní architekt vám může navrhnout dle dispozic zahrady vhodné okrasné dřeviny a květiny. V potaz se bere mimo jiné množství dostupného slunečního svitu a zohledňuje se jím výběr rostlin tak, aby měly optimální podmínky růstu.

Nejen zeleň a vláha dělá zahradu malým rájem. Máte-li dostatek prostoru, pěkným prvkem bývají dřevěné pergoly, vhodně zakomponované kameny, nebo třeba zahradní altány. Rodiny s malými dětmi ocení zabudovaná dřevěná dětská pískoviště, která vhodně zapadají do rázu zahrady, nebo i různé skluzavky a prolézačky, rovněž z přírodních materiálů. Třeba s překvapením zjistíte, že vaše zahrada vám dává ještě víc, než jste od ní původně očekávali.

 

 


Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *