SkloSnad i každé dítě školou povinné ví, že jsme zemí tradičního vyhlášeného českého skla. Ačkoliv se brány mnohých skláren z obecně známých důvodů uzavírají, je stále ještě dost míst, kde si tuto tradici můžete připomenout. Zamiřte na například sever, do oblasti sklářů, města Nový Bor a Kamenického Šenova a sklárny Prácheň a nechte se okouzlit skleněnou krásnou.

Předkrm – sklárna Prácheň, aneb sklářem na vlastní kůži
Nevelká sklárna v Práchni se zaměřuje na tradiční hutní výrobu, to znamená na klasickou výrobu foukaného skla. Pokud byste si chtěli odnést upomínkové předměty, kterými byste potěšili své přátele a známé, pestrý výběr najdete v prodejně v galerii v areálu sklárny. Kdyby vám po prohlídce skleněného království vyhládlo, či jste dostali žízeň, stačí zamířit do restaurace v areálu, kde si navíc i příjemně odpočinete. Sklárnu můžete navštívit každý den, od 8.00 do 12.00 až 14.00 hodin. Záleží na objemu práce pro daný den. Restaurace otevírá v 11.00 hod. a zavírací doba je flexibilní. Přizpůsobuje se zájmu hostů.

Hlavní chod – Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově
V nedalekém Kamenickém Šenově se nachází Sklářské muzeum, které vás seznámí s vývojem rytého i broušeného skla od 17. století až po současnost. V expozici můžete vidět například dlouhodobě deponované sbírky pana Václava Jílka a firmy Lobmeyr, spatřit kolekce křišťálových lustrů a shlédnout také třeba některou z momentálně probíhajících krátkodobých výstav. Část výstavní expozice je věnována sklářské škole, která je nejstarší svého druhu v Evropě. Sklářské muzeum je otevřeno v dubnu, květnu a říjnu od úterý do neděle v době od 10.00 do 16.00 hod., v červnu až září od úterý do neděle od 10.00 do 17.00 hod. Otevřeno je také v prosinci, kdy tu probíhá Vánoční výstava. O otevírací době budou informovat webové stránky muzea.

Přečtěte si:   Navagio – perla řeckého Zakynthu

Nezbytný zákusek – Muzeum skla Nový Bor
Zatímco návštěvu sklárny Prácheň a muzea v Šenově lze považovat za velice chutný a vydatný předkrm a hlavní chod, pak prohlídka Muzea skla v nedalekém Novém Boru je výtečným zákuskem. Novoborské sklo si získalo v celosvětovém měřítku opravdu dobré jméno a věhlas. Muzeum, které najdete na Náměstí Míru, připravuje v současné době novou expozici a otevřeš svou bránu 13. září. Zamířit sem pak můžete denně, kromě pondělí, od 9.00 do 17. hodin.

Pokud by té skleněné krásy na vás bylo už dost, můžete si cestou mezi Kamenickým Šenovem a Práchní připomenout třeba pohádku o Pyšné princezně, která se natáčela mimo jiné na Panské skále, známé také pod názvem Varhany, která se nachází přímo u silnice. Zdatnější turisté mohou pak z Nového Boru vystoupat na horu Klíč, z jejíhož skalnatého vrcholu se otevírají překrásné výhledy do malebné zdejší krajiny. Návštěvníky cestou čekají suťová pole, vzácné rostliny i tzv. Kamzičí studánku s pitnou vodou. Kdo si netroufá na poměrně náročný výstup, může zamířit do nedaleké malebné Kytlice, kde se nachází množství krásných vesnických roubených stavení. Procházka tudy je hotovým balzámem na duši.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *