Advent vyzdobaJe to tu zase. Advent – čas, který předchází nejkrásnější svátky roku, Vánoce. Období setkávání s rodinou a přáteli, chvíle plné kouzelné vánoční atmosféry. Mluvíme o Adventu, ale mnozí lidé vlastně ani neví, že tento předvánoční čas byl dobou očekávání příchodu Spasitele na svět. Název samotný pochází z latinského “adventus”, což v překladu znamená příchod. Začíná pokaždé čtvrtou neděli před Štědrým večerem.

Čas rozjímání nebo nesmyslného honu za ničím?
Zatímco v dřívějších dobách býval časem půstu a zbožného rozjímaní, dnes je bohužel spíš časem konzumu, honu po obchodech, sílící nervozity a stále frekventovanějšího přání – ať už je to za námi! Není to škoda? Přitom stačí tak málo: nepodlehnout tlaku konzumní společnosti, nepředhánět se v počtu či nákladnosti dárků a prostě a jen si užívat předvánoční atmosféry. Pokud to dokážete, budou ty nejkrásnější svátky roku jen vyvrcholením Adventu.

Adventní věnec pro radost? Vyrobte si jej sami.
Každá adventní neděle nese své označení a tak máme neděli železnou, bronzovou, stříbrnou a zlatou. Symbolem se stal adventní věnec z chvojí, s nezbytnými čtyřmi svíčkami – pro každou z adventních nedělí jedna. Hotový adventní věnec je možné koupit, ale k dostání je celá řada přípravků a drobností, ze kterých si jej můžete vyrobit sami. Zručnější mohou využít slámový či polystyrénový korpus a pustit se do výroby doslova „od píky“. Obalit jej chvojím, nejlépe jedlovým, které nejdéle vydrží, ozdobit dle svého vkusu a umístit na něj čtyři svíčky s pomocí kovových kalíšků, které se jednoduše do hotového věnce zapíchnou, aniž by jej poškodily.

Přečtěte si:   Vánoční osvětlení domu

Ozdoby truhlíků i vchodových dveří
Vedle věnce se těší oblibě předvánoční výzdoba domů a bytů – truhlíky za okny, ve kterých letní muškáty nahradilo chvojí ozvláštněné buď přírodními materiály, nebo jednoduše červenou mašličkou či třeba vánočními ozdobami. Vchodové dveře vítají návštěvníky pyšníce se věnečkem, který může být jak z chvojí, tak ale také pěkně vypadá i z šišek a oříšků. Místo věnečku může dveře zdobit i svazek chvojí, na kterém jsou přichycena maličká jablíčka, mašličky a šišky. Vyrobit takový zdobný svazek je jednoduché – stačí fantazie, chvojí, drobnůstky potřebné ke zdobení a pomocník – tavná pistole na silikon. Práce s ní je snadná a s trochou nadsázky lze říci, že ji zvládne i malé dítě. A je pravdou, že právě děti výroba věnečků a různých vánočních ozdob většinou baví. Je jen zapotřebí dávat na ně pozor, protože silikon v tavné pistoli je rozehřátý a jemné dětské prstíky by se mohly popálit.

Hlavně se mějte rádi
Užijte si předvánoční čas v klidu a pohodě. Ke štěstí není třeba mít napečeno dvanáct druhů cukroví, které nakonec většinou zbude, nebo konzumentům vytvoří nežádoucí tukové zásoby, kterých se pak do jara horko těžko zbavují. Není třeba mít čerstvě vypraný koberec, dvakrát v prosinci umytá okna, proleštěný nábytek a – jazyk na vestě. Štěstí a nejen to vánoční je v něčem úplně jiném. V úsměvu a pěkných mezilidských vztazích.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *