Cvicny micO tom, že nejhezčí pohled na svět je z koňského hřbetu, bylo napsáno již mnohé. Je spousta lidí, pro něž se tato věta stala krédem a usedají na hřbet nádherného a ušlechtilého zvířete, kterým kůň bezesporu je, z čisté lásky k němu. 

Droga, která neškodí
Vyjížďka krajinou, jejíž krása zážitek z jízdy na koni umocní, je vskutku nezapomenutelný a kdo lásce k „chlupatému benzinu“ propadl, může vyprávět, že koně by nevyměnil ani za nic. Kontakt se zvířetem, pohyb, endorfiny i adrenalin jsou zkrátka návykové. Je to droga, která však neškodí, ale prospívá.

Osvědčená hippoterapie
Ovšem existuje i další skupina lidí, kteří na koni jezdí navíc také z jiného důvodu. Tím důvodem je zdraví. Zdravotní jízda na koni, tak zvaná hippoterapie, totiž dokáže účinně napomáhat mimo jiné od bolesti zad. Od trápení, které má stále víc lidí. Může za to sedavé zaměstnání, preferování sportu příznačně nazývaného „gaučink“, prostě nesprávný způsob života, při němž člověku chybí pohyb. Přitom lidský pohybový aparát je přírodou projektován na pohyb a statickou zátěž snáší těžko. Nejpřirozenějším pohybem, jak známo je chůze a běh. Jedná se buď o pružení, nebo opakované pohyby v kloubech malého rozsahu. Monotónnost a opakování těchto pohybů nám po určitou dobu prospívá a zmiňovaná jízda na koni tyto požadavky výborně splňuje. Ovšem kdo si může dovolit mít svého koně? Pětimetrákové zvíře se nevejde do bytu, rodinný vůz mu odmítá uvolnit své místo v garáži, a příjem rodiny stačí sotva na pamlsky pro rozmazlenou kočku. Vlastnit koně je záležitost pro většinu lidí spadající do kategorie sci fi. Samozřejmě se nabízí možnost zajít občas na jízdárnu. To je sice reálné, avšak má-li být efekt takového pohybu trvalý, je třeba jej opakovat nejlépe denně, což je časově ni finančně náročné.

Přečtěte si:   Nepřítel opar

Namísto koně gymnastický míč
Řešení tu ale jedno je. Zčásti či zcela lze pohyb, který tělo provádí při jízdě na koni, nahradit pomocí velkého gymnastického míče. Je výborným pomocníkem, který, pokud jím nahradíte židli, v pravidelných intervalech rozpruží páteř a umožní změnit podmínky jejího statického zatěžování. Je osvědčenou pomůckou pro cvičení, s jejíž pomocí lze strávit příjemné chvíle, které se ani zdaleka nepodobají „mučení“ v tělocvičně a navíc vám připomenou dobu, kdy jste byli dětmi. Umožní vám provádět mnohostrannou činnost vedoucí k upevnění vašeho zdraví a je vhodný též k relaxaci. Při cvičení s gymnastickým míčem se pobavíte, posílíte si přitom břišní a zádové svalstvo, protáhnete svaly v oblasti ramenního pletence, vzpřimovače trupu, uvolníte bederní svalstvo, oblast krční, hrudní a bederní páteře a v neposlední řadě posílíte paže, dolní končetiny a prsní svalstvo. Cvičení celkově snižuje napětí organismu. Gymnastické míče si získaly oblibu zejména u žen, neboť cvičení na nich prospívá také ženským orgánům. Aby efekt cvičení byl skutečně přínosný, je zapotřebí pravidelnosti. Jen tak docílíte toho, aby vás záda nebolela a cítili jste se uvolněně a dobře.

Míče hladké, masážní i s úchyty
Gymnastické a rehabilitační míče se vyrábí v několika provedeních a velikostech. Na výběr jsou hladké i s masážními hroty, vyrábí se také modely s úchyty, které jsou ideální pro protahovací cviky na záda, či modely s otočnou konstrukcí a flexi úchopy, které zaručují efektivní cvičení. Gymnastické a rehabilitační míče jsou zhotoveny z protiskluzového a nepraskajícího materiálu a mohou mít nosnost až do 200 kg tělesné hmotnosti. K dostání jsou v mnoha barvách a zakoupit je lze v prodejnách sportovních potřeb, či ve specializovaných internetových obchodech. A to, s trochou nadsázky, za cenu čtyř koňských chlupů a jednoho kopýtka. Jejich cena se pohybuje v rozmezí cca 200 – 1000 Kč.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *