Ruske koloTak jako každý rok se začátkem března otevřely brány Matějské pouti. Až do 21. dubna si můžete užít nefalšovanou pouťovou atmosféru, dát si něco dobrého v některém ze zdejších občerstvení, zakoupit nezbytné perníkové srdce, hada z želé či cukrovou vatu a samozřejmě vyzkoušet lákavé pouťové atrakce.

Trocha historie
Tradice Matějské pouti sahá až do roku 1595 – alespoň od tohoto data je archivována v Národní knihovně a tak lze říci, že letos tato zábavná „dáma“ slaví letos své 419. narozeniny. Ptáte se, proč je tak proslulá? Důvod je jednoduchý. Byla první jarní poutí nejen v Praze, ale i v Evropě. Své jméno získala po sv. Matěji, oslavou jehož svátku, který připadá na 24. únor, byla. První „Matějské“ se konávaly v blízkosti kostelíčka nedaleko dnešní prestižní pražské čtvrti Hanspaulka. Atrakcí nebylo tolik jako dnes a jednalo se převážně o houpačky, kolotoče a rozličné stánky. Přesto jim bylo toto prostranství malé a tak se hledala jiná, vhodnější místa. Další se nacházelo v blízkosti Vítězného náměstí, tak zvaného dejvického „Kulaťáku“. Kolotoče se točily přibližně v místech, kde dnes stojí budovy Vysokých škol. Za nějaký čas se posunuly ještě dál, přibližně tam, kde se nachází stanice metra Hradčanská. Ani tam však pouť trvale nezakotvila a putovala v průběhu let po různých částích Prahy. Svůj „domovský areál“ nakonec našla v roce 1963 na holešovickém Výstavišti, dřívějším Parku Julia Fučíka.

Zábava pro nejmenší
Matějská pouť je vynikající zábava pro děti i pro dospělé. Pro nejmenší děti jsou určena různá nafukovací skákadla, oblíbené trampolíny se skákadlem, hydraulické, řetízkové a  podlahové kolotoče, lodičkové houpačky, skluzavky, autíčka, vláčky a mnohé další.

Zábava i trocha hrůzy
Větší děti mohou závodit na autíčkách, vyzkoušet tradiční českou Lochnesku, kde pokud se za jízdy trefí míčem do některého z košů uprostřed, mohou si jízdu zdarma zopakovat. Také si mohou proběhnout třípatrový Dům džungle, kde na ně čeká celá řada různých překážek a dokud je to zde nepřestane bavit, mohou svůj styl neustále vylepšovat. Na „Matěji“ nechybí ani vodní zorbing pro děti, malá horská dráha, která je určena rodičům s dětmi a jejíž dráha se od klasické horské dráhy liší délkou, vozíčky vyvíjí nižší rychlost a tak i přetížení je menší. Je zde také megaskluzavka kde si mohou u žívat děti i jejich rodiče. A samozřejmě nechybí oblíbené strašidelné zámky. Kdo má pro strach uděláno jistě ocení dokonalý strašidelný zámek Thriller. Odpočinek nervům pak můžete dopřát při focení se s cvičenými holubičkami.

Přečtěte si:   Největší skalní most - Pravčická brána

Mega atrakce dávkují adrenalin
Dospělí a velké děti mohou vyzkoušet řadu moderních technických vychytávek a dopřát si pořádnou dávku adrenalinu. Některé atrakce mají ve svém „rodokmenu“ zanesen český původ, jiné zahraniční. Jedná se zejména o holandské atrakce. Ta, která vyžaduje dostatek odvahy a poslušný žaludek se jmenuje Booster – Maxx. Jedná se o přibližně 60 metrů dlouhé rameno, jehož konce jsou osazeny sedačkami pro osm pasažérů. Stroj se roztočí a dosahuje rychlosti až 100 km/hod. Upozornění, že atrakce není vhodná pro lidi se zdravotními potížemi, je proto zcela na místě. Pořizovací cena této atrakce je neuvěřitelných cca 30 milionů korun. Další mega atrakcí je téměř 60 metrů vysoký kolotoč, který nabízí pohled jako z letadla na celý zábavní park a jeho okolí. Skvělá je také obří vodní dráha a obrovské Ruské kolo. Na pražském výstavišti tak můžete vyzkoušet atrakce, které patří mezi největší v celé Evropě.

Dobrou chuť!
V areálu nechybí řada stánků s občerstvením, kde se můžete zastavit na obyčejný párek v rohlíku, oblíbený smažák, řízek a hranolky, hamburger, pochutnat si můžete také na tradičních a orientálních pochoutkách a zakoupit některý z řady suvenýrů.

Kdy a za kolik?
Matějská 2014 probíhá od 2. března do 21. dubna. Otevřeno je od úterý do pátku 14.00 – 21.00 hod. v sobotu a v neděli 10.00 – 22 hod. Vstupné do areálu ve všední den činí 10,- Kč, v sobotu a v neděli 25,- Kč. Ceny atrakcí se pohybují od 30,- Kč do 100,- Kč (např. za mega kolotoč. Vstupné je stejné pro dospělého i děti – vstup na kolotoč od 110 cm výšky). A pokud snad Matějskou z nějakého důvodu nestihnete, nadále zde během sezóny zůstane v provozu přes dvě desítky atrakcí.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *