Na Karlštejně jste byli už několikrát a od návštěvy Pražského hradu vás odrazují davy turistů. Vyjeli byste si na výlet, ale chybí vám ta správná inspirace? Hledali jsme pro vás ty nejlepší zdroje inspirace pro cestování po Česku.

Ať už jste fanoušci poznávání české kultury a folklóru, nebo prostě nemáte čas, chuť a dostatek financí na zahraniční cesty, máte mnoho možností, kam po České republice vyrazit. Výhodou je, že i cesta na její druhý konec je věcí celodenního výletu a protože nejste omezeni časově, určitě hledáte správnou inspiraci pro to, KAM vyrazit. Opomeňme ty nejznámější kulturní památky a města, protože jsou jen minimálním zlomkem toho, co naše krajiny nabízí. Jakmile se pustíte do objevování míst, o kterých se nemluví, zjeví se pravý poklad. Počkat. Nemluví? A kam tedy na jejich lov?

Kromě poněkud stářím zšedivělého Klubu českých turistů, který vás provede vlastí sice tradičním, ale osvědčeným způsobem se zformovalo několik subjektů, jejichž síla netkví v dlouholetých zkušenostech, ale osvěžujícím přístupu. Řeč je o nejrůznějších sběratelských předmětech, rozmístěných po významných místech a kulturních památkách. Nejčastěji mají jejich sběratelé k dispozici online, nebo papírovou mapu, kde jsou zaznačeny nové cíle. Online kapitolou takové záliby, je geocaching – vyhledávání pokladů s GPS v ruce. Touhle hrou jsou posedlí i vaši kolegové v práci a sousedi (i když o tom nemluví). Ať už podle leckdy svízelných úkolů najdete hračku z Kinder vajíčka, nebo starou knihu v ruštině, náramně se u každé z cest pobavíte.

Ať už jde o pohlednice, kovové známky, dřevěná kolečka, nebo razítka, máte vše pohromadě: dobrý nápad kam vyrazit, zážitek a upomínku. A hlavně, leckdy i motivaci nezůstat doma u televizního filmu, který už jste stejně viděli a sílu nepoddat se třeba zhoršenému počasí. Slunce má dovolenou? Jeďte po mapě prstem k prvnímu muzeu, skanzenu, stálé výstavě…

Přečtěte si:   Ráj, který vzešel z pekla - ostrov Santorini

Další podnětné nápady, kam se podívat jsou jednorázové akce, které vás přivedou na nové místo. Neříkejte si, že jste zvyklí na pouť, kam s dětmi chodíte rok co rok, nebo na vinobraní, kde se pokaždé slušně pobavíte, ale vlastně neuvidíte nic nového. Kupte si městský, nebo krajský kulturní program, sledujte novinky kolem svého infocentra. Zabruste na internetu na portály, kde stačí vybrat den, místo a v sítě zůstanou jen požadované události, staňte se jejich fanoušky na sociálních sítích a sledujte vypsané tipy na program pořád!

Zajímavým způsobem, jak cestovat a věnovat se přitom pohybu, je začít se věnovat nějakému sportu. Objevujte nejlepší české cyklostezky, zkuste je i na kolečkových bruslích a odvažte se začít s tak zvanou severskou chůzí – nordic walkingem. V zimě je možné kolo vyměnit za lyže a jestli nemáte takovou kondičku, prokládejte aktivnější pohyb klidnými procházkami.

A konečně najděte si přátele, kteří s vámi cestovní vášeň budou sdílet. Večery u karet, v divadle, na víně i pivě vás budou víc bavit, když se o ně budete mít s kým podělit. Když vás bude mít kdo vyfotografovat a když se nad vzpomínkami z minulých cest zase s někým dobře pobavíte. A nakonec to nejlepší, až se nabažíte domovských zeměpisných šířek, užijte si takové výletování i za českými hranicemi. Nemusíte vyrazit přes noc, abyste viděli známá města (už jste byli v Drážďanech?), památky (takový zámek Neuschwanstein…) a zkusili si zafandit na stadionu světového fotbalového týmu (protože Bayern Mnichov je pár hodin cesty po dálnici).

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *