Od loňského roku probíhá výstavní cyklus s jednoduchým, avšak dostatečně vypovídajícím názvem: Monarchie. Jedná se o soubor osmi výstav v pěti  objektech Národního muzea a zvláštní důraz v ní zaujímá doba vlády Františka Josefa I., nesoucí se v duchu hospodářských, sociálních a politických změn. Výstava probíhá v objektu nové budovy Národního muzea, Českého muzea hudby, Národopisného muzea, Národního památníku na Vítkově a Náprstkova muzea.

Výstava v nové budově Národního muzea ukazuje, jak se žilo za doby panování Františka Josefa I. a jak se za jeho života změnil život obyvatel. Součástí výstavy jsou od 23. listopadu 2012 expozice Monarchie, Dětský svět za císaře pána a Člověk ve fotografii. V Muzeu České hudby začala 29. června 2012 výstava Kouzelné hrací strojky a od 9. března letošního roku zde bude k vidění také expozice Století valčíku a polky. Dne 7. září 2012 se otevřel Národní památník na Vítkově zájemcům o začátky sportu v zemích českých, Náprstkovo Muzeum od 25. října 2012 zve návštěvníky na výstav Po stopách Karla Maye. Do cyklu výstavy spadá také v Národopisném muzeu expozice Krmě – jídlo – žrádlo, zahájená 5. října 2012, která zve návštěvníky do kuchyní našich předků.

Přečtěte si:   Víte, jak si sjednat kvalitní cestovní pojištění?

Ústřední výstavou cyklu je výstava Monarchie, představující dobu, kdy byla tvář Čech a celé Evropy změněna industrializací a urbanizací a víra v pokrok lidského ducha se snoubila s vírou v blahodárnou a osvobozující moc technického rozvoje.

K výjimečným exponátům výstavy Monarchie patří originální šaty císařovny Alžběty Rakouské, známé jako Sissi. Zapůjčilo je Kunsthistorisches Museum a jejich pojistná hodnota se pohybuje v řádu milionů korun. Vídeňské muzeum šaty získalo z pozůstalosti císařovniny dvorní dámy v roce 1964. Šaty z tmavě modrého sametu tvoří korzet s krátkými balonovými rukávy, bohatou sukní a vlečkou. Sissy byla proslulá posedlostí svým vzhledem, zakládala si na štíhlé postavě, kterou si údajně udržovala i za pomoci až drastických diet a vystavené šaty vypovídají o jejím opravdu vosím pase. Jedná se o model z období jejího mládí, neboť o Sissy se ví také to, že po smrti svého syna, v roce 1889, již neoblékla jinou barvu šatů, než černou.

Pokud vás tato historická doba zajímá, vyrazte na výstavu Monarchie a vyhraďte si na její návštěvu dostatek času. K vidění je toho totiž skutečně hodně.

 

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *