Ze slunného dne se jedním krokem ocitnete v příšeří a ledva překročíte práh a usadíte se u bytelného stolu, krčmář bouchne do stolu a zahlaholí: „Co si dáte, holoto?“ Údiv není na místě, v dětenické krčmě jste totiž zpátky ve středověku! 

Dětenický zámek s přilehlým pivovarem a středověkou krčmou se nachází v jižní části okresu Jičín a jihovýchodní části Českého ráje. Právě zmíněná krčma je častým cílem návštěvníků, kterým není proti srsti trochu drsná staročeská mluva a obhroublejší způsoby obsluhy. Každý, kdo sem zavítá si užije neobvyklé zábavy. 

„Tak co, chásko, co si dáte k žrádlu? A co budete chlastat?“ V dětenické krčmě se nejí, ale „žere“ a nepije, nýbrž „chlastá“. Při placení nedojde na peníze, ale na „zlaťáky“. Na otevřeném ohništi prskají pekoucí se speciality a „chudí pocestní i zazobanci“ s chutí baští a půllitry s pivem do sebe s třeskem naráží. Kdo je tu poprvé může být trochu zaskočen, ale rychle si  zvykne na to, že je zkrátka na návštěvě v jiném světě. Po chvíli se zdejší atmosféře přizpůsobí a docela obyčejně si to užívá.

Přečtěte si:   Za piráty z Karibiku nejen do kina

Nečekejte žádné kulinářské výtvory exotických jmen. A po příborech nepátrejte, bylo by to marné, neboťtady se jí rukama. Maso připravené na ohni, opečené palice kukuřice, placky, to všechno na jednom talíři a bochník chleba k tomu. A točí se tu pivo z vlastního pivovaru, světlé i tmavé!

Krčma svým hostům nabízí také unikátní středověký program. Na stolech tancují břišní tanečnice za doprovodu dobové hudby, do bubnu bijí a na nástroje vyhrávají středověcí hudebníci! O zábavu se stará fakír s živým hadem, kejklíři, žebráci a žebračky, čarodějnice, ale také vymítači ďábla.

Dětenická krčma je dobrá volba, pokud zatoužíte po opravdu nevšedním zážitku. Ale ještě před tím, než usednete ke stolu, navštivte zdejší zámek a zámecký park. Pak teprve vám bude opravdu pořádně chutnat.

Středověké večery s programem se konají kromě pondělí každý den a ačkoliv kapacita krčmy je kolem 700 osob, na pátek a sobotu je dobré si zarezervovat svá místa včas.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *