Drinks Glasses Toast Cheers Wine  - Briam-Cute / Pixabay

Tato země patří mezi nejvýznamnější producenty vína na světě. A to nejenom co do kvantity, ale především co do kvality. Každý,  kdo se chce ve vínech vyznat trochu více, by se měl soustředit zpočátku právě na ta francouzská. Nabízejí totiž značnou rozmanitost a vybere si v nich opravdu každý.

Ve Francii najdete celkem devět vinařských oblastí. Každá z nich má své specifické podmínky a produkuje odlišná vína. Pojďme si udělat alespoň základní přehled.

Devět vinařských oblastí Francie

Na prvním místě musíme určitě jmenovat Languedoc-Roussillon, což je největší vinařská oblast na světě. Produkovaných vín je opravdu hodně, kupříkladu Merlot, Cabernet Sauvignon,

Carignan a Grenache. Laikům bude spíše známější Bordeaux, známá pěstováním bílých odrůd vinné révy v čele se Sauvignonem, Semillonem a Muškátem. A nesmí chybět ani Burgundsko, což je tradiční soupeř Bordeaux jeho Pinot Noir (červené) a Chardonnay (bílé).

Stranou vinařského zájmu nestojí ani Korsika, nazývaná „L’île de beauté“ alias „Krásný ostrov.“ Pochází odtud především červená vína z odrůd Nielucciu a Sciacarellu a ty z bílé odrůdy Vermentinu. Francouzský Jihozápad pak dává z červených odrůd vzniknout především Cabernetu a Merlotu, z bílých pak převažuje známý Semillon a Sauvignon. A co Alsasko? To je jednoznačně Ryzlink, Pinot Blanc nebo Muškát.

Půvabná Loira je pak proslavena bílými víny v čele s Merlotem, Cabernet Sauvignon, Carignan a Grenache. Oblast Côtes du Rhône (rozdělená na severní a jižní) produkuje červené odrůdy Syrah a Grenache a bílé Clairette a Roussanne. A konečně Provensálsko (nejstarší ve Francii) nabídne zejména červená vína Grenache, Mourvèdre a Syrah, a bílá Semillon a Clairette. A pokud máte rádi růžové víno, pak byste měli vědět, že polovina toho francouzského pochází právě z Provensálska.

Přečtěte si:   Čarokrásná Madeira

Čtyři francouzská vinařství jako sázka na jistotu

Že s degustací vín teprve začínáte? Pak si nechte doporučit třeba Bordeaux a jeho klasifikací nejlepších červených vín (datovanou už od dob Napoleona III.). Sázkou na jistotu jsou určitě Château Lafite-Rothschild, Château Mouton Rothschild či Château Haut-Brion. A nezapomeňte, že zdejší vína udávají trendy.

Skvělý je také Malbec. Jde o moštovanou odrůdu, vhodnou pro všechny, kdo mají rádi plná vína s vyváženým tělem. A nedejte se zmást tím, že v současnosti se tato odrůda nejvíce pěstuje v Argentině, duší je to stále Francouzka.

Vinařství Moët & Chandon působí v oblasti Champagne a nepřekvapí tedy, že jeho specialitou je šampaňské. Patří mezi oficiální dodavatele mnoha královských dvorů (mimo jiné toho britského, španělského nebo belgického) a jde o zaručenou sázku na kvalitu.

Máte rádi šumivá vína? Pak vsaďte na Prosecco. Jde o takového zdravého konkurenta vín z francouzské oblasti Champagne ( pyšnící se bohužel i značně vysokou cenou). Chybu s ní však rozhodně neuděláte.

Wine Glasses Toast Cheers Red Wine - Engin_Akyurt / Pixabay
Engin_Akyurt / Pixabay
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *