KourimMěsto Kouřim leží v okrese Kolín a třeba z Prahy jste tu po pohodlné silnici obrazně řečeno za chvíli. Je zajímavé hned z několika důvodů.

V dávných dobách bylo významným historickým centrem Kouřimského kraje, jenž zahrnoval poměrně rozsáhlé území na východ od Prahy. Hradiště Stará Kouřim údajně založil bratr legendárního Praotce Čech, Lech. Jen kousíček za městem můžete dodnes vidět skálu vyrůstající ze země, z které údajně na své pouti odpočíval. Dnes víme, že Kouřim je místem představující geografický střed Evropy a doslova pokladnicí historických i přírodních památek. Pokud hledáte tip na výlet, právě toto nenápadné městečko má pro vás k dispozici bohaté menu, ze kterého si určitě vybere.

Zvony srdcem vzhůru
Historické centrum města je městskou památkovou zónou. Rozlehlé náměstí lemují typické domy, v jejichž přízemí dnes najdete různé obchody a instituce. Stojí tu pěkný kostel svatého Štěpána, který provází řada tajuplných historek, a můžete se s nimi seznámit prostřednictvím informačních tabulí, které jsou zde umístěné. Vedle kostela se vypíná hranolová volně stojící zvonice, jejíž světlá omítka s barvou kostela hezky kontrastuje.  Stavba zvonice, původně gotická, byla přestavěna do renesančního stylu a její zvláštností jsou zvony, které jsou umístěny srdcem vzhůru. Z původních čtyř zde dnes najdete zvony jen dva, Marii a Štěpána. Takto výjimečně zavěšené zvony kromě Kouřimi můžete vidět již jen v Rovensku pod Troskami. V blízkosti kostela a zvonice stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Pokud se vydáte ulicí jako zapomenutou v čase mezi kostelem a dřívějším vyhlášeným hotelem a restaurantem, který se dnes však nachází v dezolátním stavu, hned po pravé ruce se rozkládá městský park, kde můžete vidět zbytky systému městského opevnění. Z hlavní hradby zde najdete sice jen dochované zbytky, avšak parkánová zeď probíhá od zaniklé fortny na východ od kostela až k někdejší Malotické bráně. Při vchodu je umístěno několik atrakcí pro děti. Mohou se tu pohoupat na dřevěném houpacím koníkovi i na velké lavicové houpačce, či si vyzkoušet třeba točící kovovou kouli.

Lechův kámen slibuje poklad
Malebná ulička značená bílými stopami chodidel vás dovede až k bývalému mlýnu a přes vodu ke skalnatému útvaru, pod nímž si můžete odpočinout na lavičce. Další cesta stoupá vzhůru úvozem, nad nímž se rozprostírají jahodové plantáže. Po chvíli se vám otevře pohled na skálu čnící ze země, Lechův kámen. Podle pověsti se tomu, kdo na Štědrý den bez zastávky třikrát po sobě skálu po jedné noze obskáče, otevře poklad pod ní ukrytý. Důvěrně můžeme prozradit, že po jedné noze zvládnete obskákat sotva polovinu jednoho okruhu…. takže poklad zůstane asi napořád ukrytý. Kolem Lechova kamene vede naučná stezka, která vás seznámí s místem, kde dříve stávalo původní hradiště. Součástí naučné stezky jsou informační panely na každé z několika jejích zastávek, které vás seznámí s minulostí místa a vším zajímavým co s danou památkou souvisí.

Přečtěte si:   Dovolená v Řecku vám zaručí krásné chvilky

Geografický střed Evropy
Po návratu do města zamiřte na náměstí a povšimněte si zde podstavce s kulatou leštěnou deskou a Zeměkoulí vyrobenou z drátu. Právě to je totiž geografický střed Evropy, který je průsečíkem 15. poledníku východní délky a 50. rovnoběžky severní šířky.

Kouřimský pohádkový skanzen žije celý rok
Lákadlem a atrakcí Kouřimi je zdejší skanzen. Projdete dřevěnou branou a před vámi se otevře úplně jiný svět, než v jakém dnes žijeme. Nachází se jen kousek od historického náměstí v místě nazývaném Na hrázce. Najdete tu řadu malebných stavení lidové architektury, ať jsou to kouzelné chaloupky, stodoly či zvonice a mnohé další. Zdejší skanzen je zajímavý také tím, že stále žije a nezřídka se odtud ozývají i tóny hudby. Na vlastní oči se můžete podívat, jak to kdysi vypadalo při opravdovém masopustu, můžete ochutnat pochoutky z typické české zabíjačky, bývají zde pořádány různé akce například u příležitosti Velikonoc, Posvícení, Adventu a mnoha jiných. Skanzen s koncem letní sezóny své brány nezavírá, jen omezuje návštěvní dobu. Pro své návštěvníky chystá stále nová překvapení. Pro kouzelnou atmosféru bývá toto místo často využíváno filmaři a tak v některých pohádkách jste možná již do těchto míst zavítali, aniž byste o tom cokoliv tušili.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *