Konečně máte svou malou zahrádku, ale je na ni vidět ze všech stran. Lenošivé chvíle odpočinku, kdy se zvědavé zraky sousedů upírají na paní domu, vystavující se blahodárným slunečním paprskům, postrádají soukromí.

Postavit zeď kolem dokola je finančně velmi náročné a tak někdo řeší tento problém potažením plotů venkovní textilií, další vystaví neprůhledný dřevěný plot. Jsou to metody jistě účinné, ale jejich vizuální efekt není vždy optimální. Existuje ale ještě jedno řešení, jehož efekt se dostavuje sice postupně, ale ve výsledku obyvatele ochrání nejen před zvědavými pohledy sousedů a kolemjdoucích, ale rovněž před větrem, prachem a částečně i před hlukem. Je to řešení, které nenahradí žádná stavba a přináší kromě výše uvedených kladů navíc pozitivní energii. Tímto řešením je živý plot.

Protože samozřejmě nějaký čas trvá, než vysazené rostliny začnou plnit svou funkci, je třeba započít s jejich výsadbou co nejdříve. Celý proces je možné urychlit zakoupením  vzrostlejších sazenic. Na výběr jsou buď rostliny v kontejnerech, nebo již více vzrostlé jehličnaté dřeviny s balem. Je ale samozřejmě nutno počítat s vyšší pořizovací cenou.

Přečtěte si:   Zahradní jezírka ve vaší zahradě

Před rozhodnutím, jaké rostliny pro svůj živý plot zvolíte, je potřeba zvážit, v jakém typu půdy budou vyrůstat a jaké bude jejich oslunění. Pro suchý typ půdy a případně i zastíněná místa se hodí například MEZURALKA ALPSKÁ, pro stejná místa zatížená navíc znečištěným městským vzduchem se dobře osvědčuje JALOVEC ČÍNSKÝ, pro střih je výborná MAHALEBKA. Pokud se pozemek nachází na místě s vysokou hladinou spodní vody a je tudíž poměrně hodně zamokřený, žádná rostlina se nehodí lépe než některý druh vrby.Pro střihané ploty velké výšky je vhodný ZERAV ZÁPADNÍ a HABR a TIS OBECNÝ. Tyto rostliny mohou dosáhnout až do výšky neuvěřitelných čtyř metrů.

Ještě je třeba mít na paměti, že některé rostliny jsou opadavé, jiné stále zelené a je na vás, jaké se vám líbí víc.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *