Exotický ostrov sopečného původu, patřící Portugalsku, leží hluboko v Atlantském oceánu. Přezdívá se mu ostrov věčného jara a tato přezdívka mu právem náleží. Počasí je tu totiž teplé, s mírnými zimami i mírným létem. Nabízí neuvěřitelné pohledy na zelené vrcholy, tmavé skály, na stráně s pasoucími se ovcemi a kravami, ale Madeira – to je také obrovské množství květin.

Na Madeiru se létá. Zážitky začínají už při příletu v městě Santa Cruz. Přistávací plochy mezinárodního letiště Aeroporto de Santa Catarina stojí totiž na betonových sloupech. Pokud pak pojedete po rychlostní silnici z města Funchal na východ, budete projíždět přímo pod přistávacími drahami.

Hlavní a jediné opravdu velké město na ostrově je Funchal. Jeho uličky jsou úzké a strmé a díky tomu se zde tvoří velké dopravní zácpy. Je proto lepší spoléhat na vlastní nohy. Celé město můžete přehlédnout z přístavního mola Ilhéu de Pontinha. Přístav sám o sobě je důležitým dopravním uzlem a k vidění tu jsou nejen lodě rybářské a obchodní, ale můžete se pokochat i pohledem  na velké zaoceánské parníky. Pevnost na nábřeží, kterou nelze přehlédnout, pochází ze 16. století a sloužila na obranu proti pirátům. Na hlavní třídě kvete spousta květin a tvoří hotovou pastvu pro oči. Navštívit tu můžete například muzeum vína, nebo se vydat dál na západ a pokochat se v malém parku da Cidade jezírkem a sochami.

Spousta turistů zavítá na Madeiru především kvůli krásné přírodě a místní květeně. Největší botanická zahrada, Jardim Botanico, je upravena do teras a je z ní pěkný výhled na město Funchal. K vidění tu je flora nejen z celé Madeiry, ale také z jižní Afriky nebo Brazílie. Kousíček pod touto botanickou zahradou se nachází park tropických ptáků a o další kousek dál zahrada orchidejí, kde se specializují na jejich šlechtění. Kdo obdivuje v našich marketech orchideje, tady by asi utrpěl zástavu srdce. Barvy a tvary těchto rostlin jsou tak neuvěřitelné, že se člověku ani nechce věřit, že se jedná o skutečné, živé rostliny.

Přečtěte si:   Za dobou monarchie do Národního muzea

O nezapomenutelné zážitky na Madeiře není nouze a jedním z nich je pohled na jeden z nejvyšších útesů na světě, Cabo Girao. Můžete se podívat až na jeho vrchol a záleží jen na vás, zda pro cestu zvolíte auto, autobus nebo taxi.

Atrakcí je městečko Monte, kde začíná slavný tobogán Carrinhos de Monte. Jedná se o jízdu z kopce dolů na proutěných vozících, řízených muži v tradičním bílém kroji se slamákem. Brzdy v tomto případě představují jejich podrážky. Vozíky navazují na tradici proutěných saní, kterými se na začátku 19. století přepravovaly těžké náklady ze svahu dloouhého5 kmaž do města Funchal.

Unikátní jsou na Madeiře levády, zavlažovací kanály. Po celém ostrově se jich táhne přes2150 km. Mají šířku několika desítek centimetrů a hlubéké jsou přibližně půl metru. Jsou vytesané do skal, avšak kvůli údržbě jsou kolem nich cesty, po kterých se k nim turisté dostanou. Dvě takové stezky začínají v údolí Rabacal. Jedna stezka podél levád vás zavede k vodopádu Risco, druhá k místu 25 pramenů. Levády jsou madeirské unikum.

V horách na vás čeká překvapení v podobě náhorní plošiny Paúl da Serra. Nejspíš si protřete oči, protože na chvíli získáte dojem, jako byste se mávnutím proutku ocitli ve Skotsku nebo v Bretani. Balvany a skály jsou porostlé hustým a svěže zeleným mechem a volně se tu pohybují třeba krávy, se kterými se můžete klidně potkat i u kraje vozovky.

Za návštěvu rozhodně stojí Santana, což je něco jako místní skanzen. Typické jsou chaloupky ve tvaru velkého písmena A, které mají červeno modro bílou barvu a ve velké většině doškovou střechu. V některých z domečků můžete vidět nejen jejich vybavení, ale jsou tu i ukázky ručních prací.

Na Madeiře můžete slyšet velryby, vidět na moři delfíny, užívat si všecho do sytosti. A pokud tam zavítáte jednou, budete mít chuť se vracet.

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *