Ara ararauna, jeden z nejkrásněji zbarvených a často chovaných velkých papoušků u Nás. Ve volné přírodě, se vyskytuje na území Jižní Ameriky, kde obývá tropické pralesy. Řadí se mezi největší papoušky vůbec. Dorůstá totiž až 85 cm. Běžně se dožívá i více, než 50 let věku, takže se dokonce stává, že přežije svého majitele.

Kromě svého pestrobarevného zbarvení a hravosti, je u chovatelů oblíben také proto, že je velmi inteligentní a učenlivý, takže pokud je mu věnována dostatečná pozornost a odpovídající péče, tak se první slova naučí opravdu rychle. Rovněž dokáže skvěle napodobit různé zvuky.

Není však vhodné, aby byl umístěn do klasických pokojových klecí, i když se to nevylučuje. Nejčastěji je proto chován ve voliérách o min. rozměrech 5x3x3 m (DxŠxV). Voliéra o této velikosti, je dostačující i pro pár. Její součástí, by měl být i krytý a vytápěný prostor s budkou, sloužící jako ukryt před nepříznivým počasím či místo na přenocování. Arové totiž poměrně špatně snášejí zimu. K základní výbavě voliéry pak patří dostatek předmětu ke hraní, větví na okus či šplhání a alespoň jedno bidlo. Nutností je neustále dostatek čisté vody.

Přečtěte si:   Nejrychlejší pomoc pro chlupaté kamarády – zvířecí záchranka

Krmíme směsí zrnin pro velké papoušky, do které přidáváme jakékoliv běžně u nás dostupné ovoce či zeleninu. Vyhneme se však Avokádu, které je pro papoušky jedovaté. Poměr zrní, ovoce a zeleniny by měl být cca. 50/50. Navrch pak přidáme zelené krmení, tedy pampelišky či ptačinec a další, samozřejmě za předpokladu, je-li to možné.

Pokud uvažujete nad pořízením páru, nebo se rozhodujete mezi samcem a samicí, nejspíše to nebude úplně nejlehčí, jelikož od pohledu pohlaví ararauny nerozeznáte. K jeho určení, je totiž zapotřebí provést test DNA či endoskopii. Z nejen tohoto důvodu, se pak doporučuje pořízení papouška u chovatele, který zpravidla tyto testy na svých chovancích nechal provést, takže je Vám pohlaví schopen sdělit. U zvířat prodávaných ve zverimexu, se testy DNA většinou neprovádějí, takže nemáte jistotu, že kupujete to, co chcete. Navíc je zde často pořídíte za o minimálně třetinu vyšší cenu, než jakou byste zaplatili u chovatele, kde máte ještě skoro 100% jistotu, že je Ara zdravý.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *