S blížím se třetím listopadem, kdy má svátek Hubert, se připravují stáje po celé republice na tradiční Hubertovu jízdu, neboli hon na lišku, jenž uzavírá jezdeckou sezónu.

Hubertova jízda je vzpomínkou na dávnou tradici parforsních honů, jejichž kolébkou je Anglie. Jednalo se o jezdeckou společenskou slavnost, při které šlechta vyrážela na koních se smečkou loveckých psů po stopě lišky.

U nás první parforsní hon podle anglického vzoru uspořádal v Chlumci nad Cidlinou hrabě Oktavián Kinský. Zahájení honu provázely fanfáry a znělky, které se ozývaly také při vítání hostů, objevení zvěře či ukončení honu. Tato tradice se přenesla v pozměněné podobě i k nám a stala se jízdou na počest sv. Huberta, patrona lovu, který má svátek 3. listopadu.

Dnes se nejedná o hon v pravém slova smyslu a štvanou lišku představuje jezdec s liščím ohonem připevněným na rameni. Vyráží na předem stanovenou trasu a následuje ho lot jezdců a koní vpředu s masterem, vedoucím skupiny. Je to nejdůležitější osoba jízdy, která bedlivě pozoruje jezdce po celou dobu jízdy a pečlivě zaznamenává veškeré jejich prohřešky. Těmi bývá třeba odmítnutí poslušnosti koně, pády, k nejhorším pak patří předjetí mastera.

Radost z jízdy mají nejen jezdci a koně, ale také přihlížející diváci. Tam, kde je to možné, doprovází loty v kočárech nebo terénních autech, jinde postávají u překážek, ke kterým trasa vede. Přibližně v polovině jízdy je naplánovaná přestávka na občerstvení jezdců, diváků  i koní.

Přečtěte si:   Hrací automaty a výherní chutě

Celou jízdu zakončuje Halali, závěrečný dostih, při které se za „liškou“, tedy jezdcem s liščím ohonem připevněným na rameni, vydávají všichni jezdci a v plné rychlosti se ho snaží dostihnout a ohon ukořistit.

Nedílnou součástí Hubertovy jízdy je zábavný večer, kdy probíhá soud se všemi hříšníky, jejichž přestupky master zaznamenával po celou dobu jízdy. Jednotlivě jsou předvoláni před soudcovskou stolici a je jim udělen trest. Čím se sejde lepší parta jezdců, tím vtipnější večer bývá. Tresty mohou být různé. Někdy to je předvedení kousavého koně, kterého představuje vybraný člověk, přeskočení překážky – například židle, tanec s koštětem, složení básničky na téma „kůň“, nebo třeba předvedení kousku typického pro některého z koní, přičemž ostatní musí poznat, o jaké konkrétní zvíře se jedná. Z trestu se lze vykoupit odevzdáním lahodného vinného či podobného moku.

Hubertova jízda je odměnou všem příznivcům jezdeckého sportu a pokud se termín jejího konání trefí do pěkného podzimního dne, nemá chybu.

 

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *