Žijete od výplaty k výplatě? Nemůžete si dovolit koupit nové oblečení nebo zaplatit vysněnou dovolenou? Vaše finanční problémy vyřeší naše výhodná půjčka! A najednou začne jednu „výhodnou půjčku“ střídat další – pochopitelně neméně výhodná půjčka a vy se dostanete do hrůzostrašného kolotoče, ze kterého je těžké jen tak vystoupit. Co dělat v případě, kdy nejste schopni dostát svým závazkům? Řešení pro mnoho dlužníků přináší osobní bankrot.

Co je to osobní bankrot?

Osobní bankrot je legální cesta, jak se dostat z dluhů. Tato možnost je u nás povolená od 1. ledna roku 2008. Ptáte se, komu je osobní bankrot určen? Jedná se především o osoby, které nejsou schopny dostát svým závazkům, mají více věřitelů a pravidelný příjem, který přezkoumá místně příslušný soud. Pokud vám bude oddlužení, neboli osobní bankrot umožněn, připravte se na pětiletou strastiplnou cestu, v průběhu které budete živořit pouze s životním minimem. Pokud se vám však podaří vydržet až do konce, můžete vykročit do nového života s čistým štítem a především bez dluhů.

Přečtěte si:   Ušetřete v roce 2013 za plyn i elektřinu

Jak vyhlásit osobní bankrot?

Prvním krokem je sepsání návrhu, který je nutno doručit místně příslušenému soudu. Ten následně zkoumá, zda na osobní bankrot máte nárok nebo nikoli. Hlavní překážkou pro schválení osobního bankrotu je nedostatečný příjem nebo nezaměstnanost. Pokud vám však soud oddlužení schválí, bude vám přidělen insolvenční správce. Počíná běžet lhůta na přihlášení dlužných částek všech vašich věřitelů. Z celkové výše dluhů musí být zaplaceno minimálně 30% nebo více.

A co dál?

V průběhu pětiletého martyria se připravte na to nejhorší. Z vaší výplaty na účet dorazí pouze životní minimum. Pro pokrytí dluhů mohou být použity také dary a dědictví. Pamatujte, že pokud cestou osobního bankrotu zdárně projdete, na další oddlužení již nárok nemáte. Každý dlužník může totiž vyhlásit osobní bankrot pouze jednou za život.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *