Hornická tradice v našich končinách pomalu ustupuje, ale ještě stále je dost míst, kde si práce horníků cení a kde bychom se bez nich neobešli. Tato tvrdá profese s sebou nese řadu rizik. Aby se horníci mohli cítit pod zemí bezpečněji, mohou se před úrazem chránit nošením kvalitních pracovních oděvů a ochranných pracovních pomůcek.

Rizika, která při práci v podzemí na horníky číhají

V dolech (i v dalších podobných místech) je velkým nebezpečím už samotný stísněný prostor, omezené možnosti vstupů a výstupů, členitý povrch, práce s nářadím a se stroji i vdechování znečištěného vzduchu nebo nedostatek kyslíku. Často hrozí také riziko závalu, sesuvů nebo propadů půdy či riziko výbuchu. Mezi další rizikové faktory se řadí i práce při vysokých teplotách a práce v hlučném prostředí. Svůj podíl na rizikovosti prostředí má i snížená viditelnost.

Horníci by proto měli být vybaveni pracovními oděvy vhodnými do tohoto specifického prostředí a měli by mít správné osobní ochranné pomůcky. Tyto ochranné prostředky by měl horníkům poskytnout zaměstnavatel – více zde. Samozřejmostí by mělo být také proškolení v užívání oděvů a pomůcek.

Pracovní oděv a pomůcky chrání zdraví

Mezi nejčastější pracovní oděvy do dolů se řadí pracovní montérky doplněné o teplé vesty, kabáty nebo pracovní pláště do deště. Na nohy se nazouvá kvalitní pracovní obuv nebo pracovní holínky. Velmi důležitá je i ochrana rukou ve formě odolných pracovních rukavic. Nesmí se zapomínat ani na ochranu hlavy, kterou zajistí ochranné přilby, a ochranu zraku poskytovanou ochrannými brýlemi.

Přečtěte si:   Mandle a zdraví – dají vám toho více, než si myslíte

Všechny zmíněné typy pracovních oděvů a pomůcek lze najít u prodejce TOMIS CZ v Příbrami. V širokém sortimentu lze vybrat odolné oděvy s mnoha vlastnostmi a funkcemi. Celou nabídku si můžete prohlédnout a případně zakoupit v e-shopu.

Pohodlí při práci i v krušných podmínkách zajistí naše tipy na pracovní oděvy a pomůcky

Podmínky panující pod zemí nejsou zrovna příjemné, takže je ideální, když si horníci mohou obléci komfortní pracovní oděvy, které je nebudou nikde omezovat v pohybu, budou prodyšné, a přesto odolné a nabídnou řadu praktických detailů, jako jsou reflexní prvky, kapsy, kapuce, voděodolnost atd.

Co by si měl horník obléknout, než sfárá pod zem

Kompletní výbava horníka by mohla vypadat takto:

  • Kvalitní strečové tričko ARDON®TRENDY ze směsi bavlny a elastanu, které nebude nikde tahat ani škrtit.
  • Pracovní kalhoty s laclem a montérková bunda MAX NEO REFLEX, obojí provedené v dobře padnoucím střihu a vybavené reflexními pruhy, které zvyšují viditelnost pracovníků.
  • Voděodolný pracovní plášť do deště NEPTUN s integrovanou kapucí a kapsami krytými proti průniku vody. Aby se v plášti dobře pracovalo, má na zádech a v podpaží ventilaci.
  • Poloholeňová pracovní obuv PANDA s ocelovou tužinkou ve špici a teplou podšívkou nebo pracovní holínky IRON S5 SRC pro ochranu nohou při každém kroku.
  • Kožené pracovní rukavice ESAB Black určené pro svařování, takže chrání i proti úrazu elektrickým proudem.
  • Stylová ochranná přilba EVOLite HI-VIS s tepelnou odolností -40 °C až + 50 °C. Odolá i náročným podmínkám.
  • Ochranné brýle PANORAMIC BOLLE s čirým zorníkem, nepřímým větráním a možností kombinovat je s ochrannou polomaskou.

Pokud se k tomuto vybavení přidají ještě osobní svítilny, indikační a detekční přístroje a sebezáchranné přístroje, bude ochrana pod zemí opravdu kvalitní.

Mohlo by Vás zajímat:

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *