Vyznat se v zapojení vypínačů může být občas náročné. Proto jsme pro vás připravili přehled těch nejběžnějších typů zapojení, se kterými se pravděpodobně setkáte. Přehled vám může pomoci při návrhu elektroinstalace a rozmístění vypínačů.

Vypínače se zpravidla skládají ze strojku, klapky a krycího rámečku – více zde. Výběr vzhledu je čistě na vás nebo si můžete nechat poradit. U prodejce Tympol Plus specializujícího se na prodej elektroinstalačního materiálu najdete jak bohatou nabídku vypínačů, tak ochotný personál, který vám s výběrem pomůže. Více o společnosti zde.

Pro sjednocení a lepší orientaci se jednotlivé zapojení vypínačů označuje čísly.

Zapojení č. 1 – jednopólový vypínač

 • Používá se k rozsvícení jednoho nebo více světel z jednoho místa.
 • Zapojení má jeden vstup a jeden výstup – jeden vypínač ovládá jedno nebo více světel najednou.

Zapojení č. 1/0 – tlačítko

 • Využití tlačítka je všude tam, kde je vhodné světlo vypínačem zapnout a po určité době pak vypínač sám světlo vypne. Klapka se přitom sama vrací do původní polohy.
Přečtěte si:   PPC reklama: Odborná péče o vaše reklamní kampaně
Typy zapojení vypínačů, se kterými se v domácnostech setkáte nejčastěji

Zapojení č. 5 – lustrový/sériový vypínač

 • V tomto případě má jednopólový vypínač dvě klapky a každá klapka ovládá jeden okruh.
 • Využití lustrového vypínače je například u víceramenných lustrů (jedna klapka rozsvítí jednu část světel na lustru, druhá klapka zbývající část světel) nebo v místnostech jako jsou koupelny, kdy jedna klapka rozsvítí například centrální světlo a druhá klapka osvětlení nad umyvadlem.

Zapojení č. 6 – schodišťový/střídavý vypínač

 • U tohoto zapojení se pomocí dvou vypínačů (každý s jednou klapkou) ovládá jedno světlo.
 • Využití je především na chodbách a schodištích, kde jedním vypínačem světlo zapnete, přejdete prostor a druhým vypínačem světlo vypnete.

Zapojení č. 6+6 – dvojitý schodišťový/střídavý vypínač

 • Toto složitější zapojení se skládá ze dvou vypínačů (každý se dvěma klapkami) pro ovládání dvou samostatných svítidel.
 • Díky dvěma klapkám na obou vypínačích můžete nezávisle na sobě zapínat nebo vypínat dva různé světelné okruhy ze dvou různých míst.

Zapojení č. 7 – křížový vypínač

 • U křížového zapojení se kombinují vypínače č.6 tak, aby bylo možné jedno světlo zapnout a vypnout ze tří nebo více různých míst.
 • Typické využití je u pokojů, které vedou do jednoho společného prostoru (chodby, obýváku atd.). V každém pokoji může být vypínač, který rozsvítí světlo ve společném prostoru a toto světlo pak lze opět libovolným křížovým vypínačem z jakéhokoli napojeného pokoje zhasnout.

Mohlo by Vás zajímat: 5 tipů na zvonky s vychytanými funkcemi

Similar Posts

1 komentář

 1. Nejraději mám vypínače se stmíváním světla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *