Amazonek bělobřichý

Amazonek bělobřichý (Pionites leucogaster) se v přírodě vyskytuje v oblastech Amazonie. Konkrétně na území Bolívie, Peru a Brazílie, kde obývá převážně oblasti v blízkosti řek.

Vyniká svým pestrým zbarvením a dorůstá délky 25 cm, čímž se řadí mezi středně velké papoušky. Je velmi hravý, společenský a učenlivý, takže si na majitele a lidi celkově rychle zvykne a hodí se i pro začátečníky. Je však poměrně hlučný, není tedy vhodný pro ty, kteří mají rádi ticho a klid.

Jedná se o dlouhověkého papouška. Dožívá se i více jak čtyřiceti let, takže pokud si jej pořídí dospělá osoba, jedná se o mazlíčka takřka na celý život, což je dobré mít na paměti.

Ideální je chov v párech či menších skupinkách. Pokud se však rozhodnete pořídit si pár, kupte papoušky u chovatele, kde máte z pravidla jistotu, že se o pár opravdu jedná. Pohlaví Amazonků bělobřichých,  totiž lze určit pouze testem DNA nebo endoskopií, které chovatelé provádějí. Ve zverimexech není pohlaví často vůbec uvedeno. Cenově se ale jedná o poměrně dostupného papouška. Pořídit jej lze v rozmezí od sedmi do deseti tisíc korun. Částka se rovněž odvíjí od toho, jde-li o samečka či samičku, která bývá dražší.

Nevyžadují příliš velký prostor a pro pár postačí voliéra o minimálních rozměrech 120x150x120 cm. Tito papoušci jsou velmi aktivní, a tak vyžadují dostatek větví a hraček. Důležitá je i prostorná budka. Amazonci bělobřiší se rádi koupou, takže je vhodně umístit do voliéry i misku s vodou, kterou pravidelně měníme.

Krmíme směsí pro středně velké papoušky, kterou doplňujeme o větší množství ovoce jako broskev, citron, angrešt, banán, rybíz nebo meruňky a další. Nepohrdnou ani zeleným krmením v podobě kopřiv nebo pampelišek.

Více v odborné literatuře.

 • Pro tento článek si můžete zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
  * (uveďte včetně http://)
  * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
  * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
  Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit!

  Cena za umístění reklamy pod tento článek je 80 CZK. Tato se zobrazí okamžitě po zaplacení přes platební bránu PAYPAL (tlačítko níže) a zůstane zde na trvalo. Počet reklam pod tímto článekm je omezen na tři. Přečtěte si prosím pravidla a doplňující informace.
Powered by pes502

Zanechejte odpověď

Copyright © 2012 Kvalitní.cz ·