Hlodavci jsou v českých domácnostech snad nejčastěji chovanými zvířaty. Na přední příčky žebříčku oblíbenosti, se pak řadí například Morče.  Je nenáročné na péči, takže si jej často pořizují začátečníci. Důvodem je také, že náklady na chov nejsou vysoké, a že si lze vybrat z několika druhů. Dožívá se 5-8 let.

Jedná se o velmi společenské zvíře, takže je potřeba, aby se mu majitel pravidelně věnoval. Pokud to časové vypětí nedovoluje, doporučuje se chov v páru či skupině. V případě skupiny pak platí, že samec by měl být pouze jeden, aby nedocházelo k vzájemným konfliktům.

Většinou jsou chována jednotlivě, takže postačí klec o rozměrech 80x50x40 cm (DxŠxV) Minimální velikost klece pro pár 120x70x40 cm. Chov v akváriu není vhodný. Mezi základní výbavu klece patří miska na potravu, která by měla být těžší, aby ji morče nepřevrhlo. Nezbytnou součástí, je napáječka s vodou. Dbáme na to, aby byl vody vždy dostatek. Domeček poslouží jako úkryt a místo k přespání. Jako podestýlku, lze použít dřevěné pelety nebo hobliny. Pilinám se vyhneme, jelikož jsou prašné a morče je může vdechnout atd.

Přečtěte si:   Když se pes koupe…

Krmíme jednou, až dvakrát denně. Mezi základní potravu patří seno, ovoce (jablko, banán), zelenina (mrkev, paprika) a zelené (tráva, jitrocel, pampeliška…). Ideální je, aby krmení probíhalo vždy ve stejnou dobu.

Pořizovací cena morčete, se pohybuje kolem 200-450 Kč za běžně chované druhy dlouhosrstých či krátkosrstých morčat. V tomto případě, neuděláte chybu, když si jej zakoupíte ve zverimexu. I když u zvířete od chovatele máte větší jistotu, že je v pořádku.

Více v odborné literatuře.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *