Jeden článek o Amazóncích, se na webu již nachází a můžete si jej přečíst zde. Tentokrát se podíváme na Amazónka černotemenného, který patří k nejčastěji chovaným druhům papoušků u Nás. Ve volné přírodě obývá území Brazílie, Peru, Ekvádoru a Venezuely, kde se vyskytuje v hojném počtu. Svou popularitu si získal hlavně pestrobarevným zbarvením peří, ale i svou hravostí a krotkostí.

Až na značnou hlučnost, kterou je pověstný, se jedná o skvělého společníka, který se dokáže naučit nespočet akrobatických kousků, ale i několik slov. Samozřejmě za předpokladu, že se mu majitel věnuje. Doporučuje se chov v páru, ale obecně u papoušků platí, že v takovém případě, je menší šance, že se naučí mluvit. Případně dokáže říci méně slov. Ovšem s ohledem na jeho společenskost, je chov v páru vhodnější.

Minimální rozměry klece pro jednoho až dva ptáky, jsou kolem 100x100x120 cm. Kromě misky na jídlo, napáječky s vodou, sépiové kosti a gridu, patří k povinnému vybavení klece i větve na okusování. Nejvhodnější jsou ty z ovocných stromů. Dále pak bidýlko či bidýlka k sezení a odpočinku. V případě, že uvažujete nad pořízením páru, je nezbytná i hnízdní budka.

Přečtěte si:   ZOO Liberec

Snažíme se, aby bylo krmení pestré. Docílit toho je poměrně snadné, protože lze podávat takřka jakékoliv u Nás běžně dostupné ovoce (jablko, banán). Totéž platí i v případě zeleniny (mrkev, paprika, špenát). Ze zeleného krmení můžeme papouškům nabídnout pampelišky, ptačinec a další. Vše doplníme o směs zrnin pro středně velké papoušky.

Nejčastěji je k dostání u chovatelů, kde se cena za kus pohybuje od 5 do 10 tisíc korun. V závislosti na věku a pohlaví zvířete.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *