Činčila už ve své oblibě pomalu dohání morče, křečka nebo králíka, a proto se tento článek bude věnovat právě jí. Její domovinou je Jižní Amerika, kde obývá nehostinné pohoří Andy.

Činčily, jsou velmi aktivní zvířata, vyžadující dostatek prostoru a možnosti pohybu. Proto je nutné jim zajistit dostatečně prostornou klec. O minimální velikosti 100x80x80 cm (VxŠxH), kdy klademe důraz hlavně na to, aby byla dodržena minimální uvedená výška. V případě, že hodláte pořídit klec vyšší, než metr, přidejte dovnitř mezipatro s dostatečně velkým otvorem k tomu, aby jím mohla činčila prolézt. Vyvarujte se umístění činčily do akvária, nejenže omezuje v pohybu, ale hlavně zadržuje vlhkost, na kterou jsou činčily velmi háklivé. V případě, že se namočí, hrozí, že dostanou plíseň nebo se podchladí a zemřou.

Činčila je převážně noční tvor a má ráda klid, takže klec dejte na méně rušné místo. S klidem souvisí i potřeba domečku, který poslouží jako útočiště během dne. Domeček a ostatní propriety v kleci, by měl být ze dřeva. Ideální je, upevnit jej na určité místo.

Důležitou součástí klece jsou různé dřevěné poličky, po kterých může činčila skákat, pár robustnějších, ale i menších vetví, po nichž se bude prohánět, nebo je okusovat. Nejvhodnější jsou větve z ovocných stromů. Před vložením do klece, je nejdříve dostatečně opláchněte a nechte uschnout. Alespoň jednou za měsíc větve vyměňte.

Přečtěte si:   Letní tábory aneb udělejte něco pro zdraví a vývoj svého zlatíčka

Z výše osvětlených důvodu, se vyhněte misce s vodou, místo které použijte napáječku. Činčily se rády koupou v písku. Tento speciální písek pro činčily, seženete snad v každém zverimexu. Vsypává se do dostatečně velké nádoby, umožňující Činčile se v písku dostatečně vyválet. K dispozici jsou i Činčilí vaničky. Opět raději zakupte dřevěnou.

Jako podestýlka na dno klece, se pak nejčastěji používají pelety nebo hobliny.

Činčilu je vhodné k večeru vypustit ven z klece, aby se proběhla např. po pokoji. Dejte si však pozor, protože s oblibou okusují kabely, nábytek a v podstatě vše, co se okousat dá. Ve večerních hodinách, také provádíme pravidelné denní krmení. Základem stravy je suché seno, doplněné o lisované granule přímo pro Činčily. A navrch přidáme 1-2 kousky sušeného ovoce, jako třeba banán nebo křížaly atd.

Více v odborné literatuře.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *