Osmák degu je v mnoha ohledech podobný Činčile, o které si u nás můžete také přečíst, takže určitě nebude na škodu, když mu věnujeme samostatný článek.

Domovinou Osmáka je Jižní Amerika. Dorůstá délky asi 15 cm bez ocasu, který je zhruba stejně velký, což jej řadí mezi drobné hlodavce. Kvůli své nízké náročnosti, je u chovatelů poměrně oblíbený. Převážně tedy u začátečníků, kterým by péče o něj neměla dělat žádný problém.

Osmáci, jsou však hodně aktivní a společenská zvířata, takže je třeba, aby na ně měl majitel čas a hrál si s nimi. S jejich společenskostí souvisí i to, že je vhodné chovat více, než jednoho osmáka. Nejlépe dva a více.Ve skupince by ale měl být pouze jeden samec, aby se předešlo konfliktům a podobně.

Osmákovi by mělo být umožněno každodenní proběhnutí mimo klec, jejíž doporučené minimální rozměry jsou – 100x60x80 (DxŠxV) pro jednoho osmáka. Povinnou výbavou klece jsou větve na okusování a šplhání. V ideálním případě z ovocných stromů, ale není to podmínkou. Nevhodné jsou naopak větve jehličnanů. Dále nesmí chybět napáječka na vodu a úkryt v podobě domečku, nejlépe ze dřeva.  Jako podestýlku použijeme listované dřevěné granule nebo hobliny. Její výměnu pak provádíme alespoň jednou měsíčně. Hraví osmáci ocení i různé hračky jako kolotoč, roli od toaletního papíru a podobně.

Přečtěte si:   Alexandr čínský

Co dva dny necháme Osmáky vykoupat ve speciálním koupacím písku, který seženete ve zverimexu. Vybrat si pak můžete z několika druhů. Písek sypeme do dostatečně velké nádoby, aby se v něm mohli pořádně vyválet.

Potrava Osmáků, se skládá převážně ze zeleniny jako mrkev, zelí nebo paprika. Z ovoce podáváme například malé kousky jablka a hrušky. Ovoce může být jak sušené, tak čerstvé. Neméně důležitou součástí jídelníčku je seno. A rovněž přidáváme i granule pro Činčily, které obsahují důležité vitamíny.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *