Předchozí články byly věnovány informacím o základní péči o více či méně náročná zvířata, která jsou vhodná i pro naprosté začátečníky. A v případě Pískomila, o němž je tento článek, to platí dvojnásob, ne-li trojnásob.

K jeho úspěšnému chovu stačí, když splníte ty nejzákladnější podmínky. Pískomilové jsou velmi živí a společenští tvorové, takže vyžadují pravidelnou péči a pozornost. Ideální je chov ve skupině o třech jedincích, kterou tvoří dvě samice a samec. Pro chovatele to znamená, že si pak do jisté míry zvířata vystačí sama, takže jim potom nemusí věnovat tolik času.

Pro tříčlennou skupinu postačí klec o rozměrech minimálně 100x50x50 cm (ŠxDxV), ale čím vyšší klec, tím lépe. Pískomilové, totiž často a poměrně vysoko skáčou nebo šplhají. Lze použít i akvárium, ale příliš se nedoporučuje.

Kromě napáječky s vodou, se dá říci, že jedinou povinnou součástí klece pro tyto malé hlodavce, je podestýlka z lisovaných dřevěných granulí nebo hoblin, ve kterých si vyhrabávají tunely a úkryty. Což znamená, že nevyžadují domeček. Dokonce ani misku na jídlo, protože jsou schopni si potravu hledat sami v prostorách klece. Pokud jim však misku dopřejete, jedině dobře. Je však vhodné, aby byla trochu těžší, protože se ji budou nejspíše snažit převrhnout. Větve jsou pak samozřejmostí, ale vystačí si s menšími větvičkami, které poslouží pouze k okusování. Nejvhodnější jsou pro tyto účely větvičky ovocných stromů. Zvířata by měla mít možnost pravidelně koupele v koupacím písku. Nezapomeňte ani na to, aby si měli s čím hrát a umístěte jim do klece kolotoč, tunely, dřevěné prolézačky, nebo i obyčejnou roli od toaletního papíru.

Přečtěte si:   Když se pes koupe…

Jedná se převážně o noční živočichy, takže je vhodné, aby byli krmeni k večeru, ale rozhodně to není nutné. Jsou to velcí fanoušci zeleniny, takže by měla tvořit značnou část jejich každodenní dávky potravy. Mezi oblíbené patří mrkev, paprika, okurka, zelí nebo květák. Podáváme i nejrůznější ovoce od jablka po banán, ale pouze v malém množství a občas. To vše doplňte směsí pro drobné hlodavce, které jsou dostupné v každém zverimexu. Mnoho chovatelů jim do krmení dává i moučné červy.

Pokud jste schopni splnit tyto základní požadavky, můžete se těšit na krásných 3-5 let, které s Pískomilem prožijete.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *