Víte, že čivava je považována za nejmenšího psíka na světě? Její ideální váha je v rozpětí mezi1,5 kg a3 kg, ale není výjimkou spatřit i čivavu menší. Dokonce i takovou, která váží pouhých 500 g.

Tento malý roztomilý psík si dokáže stejně užít procházku jako strávit dlouhé chvíle stulený na klíně svého pána. K tomu zpravidla přilne až mimořádně silným poutem. Čivava je sice maličká, ale nesmírně inteligentní, přátelská a výjimečně přítulná. Je to maličký tvor s velkým srdcem, plným lásky ke svému pánovi. Tenhle mini psík nabízí oproti větším  rasám řadu výhod: stačí jí poměrně krátké vyvenčení, je-li potřeba jí umýt zablácené nožky, zvedne ji díky její malé váze opravdu každý. Při dovolené často nemusíte hledat, kam ji dát na hlídání.  Již velká část ubytovacích zařízení nabízí možnost vzít si svého psa s sebou, přičemž podmínkou bývá často právě jeho velikost a u piktogramu psa se v katalogu objevuje text: Pobyt malého psa možný. Máte po problému.

Nezanedbatelné nejsou ani poměrně nízké náklady na její stravování. Množství stravy, které spotřebuje by mělo činit zhruba30 g na1 kg hmotnosti. Vyplatí se vybírat takové krmivo, jehož složení pomáhá i omezit tvorbu zubního kamene, na který menší plemena někdy trpí.

Přečtěte si:   Chovejte si své koníčky jako v bavlnce

A co ještě víme o čivavách? Historie vzniku tohoto plemena je dosud opředena tajemstvím a existuje celá řada teorií, včetně úsměvné v tom smyslu, že čivava je kříženec psa a veverky. Je to velice odvážný pejsek, hlídající si svého pána, rodinu a teritorium. Troufne si i na mnohem většího psa. Tady je na místě, aby měl její páníček oči na stopkách. Její odvaha by se nemusela vyplatit. Čivava dokáže ujít pěkný kus cesty, často ale neodhadne přesně své možnosti a problém je na světě. Je proto šikovné na její nošení používat různé druhy tašek a klokanek. Odpočine si, navíc z nich má dobrý přehled a zároveň je v teple.  Sluníčko a teplo má ráda. Nezřídka ji najdete rozvalenou na sluníčku a zatímco vy se potíte, ona je velmi spokojená. A pokud se vaše čivava začne třást, nelekejte se. Dochází k tomu vždy, když je vzrušená nebo ve stresu.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *