Sledujete rádi filmy a mnohdy vás napadne, kde se tak asi natáčely? Rádi byste vklouzli jako do pohádky do míst, kudy kráčeli filmoví hrdinové a chtěli byste se na taková místa podívat? Není to nic nemožného, jen počítejte s tím, že realita vás může tak trochu překvapit.

Jako by si filmoví tvůrci některé lokality přímo zamilovali. A nejen ti naši, ale také světoví. Ti totiž využívají lokace v naší republice častěji, než by si kdo pomyslel. A jak naše příroda, tak třeba interiéry historických objektů se objevují dokonce ve snímcích, jejich hrdinové jsou navyklí kráčet po červeném koberci…

Pokud vyrazíte do Českého ráje, můžete se ve vzpomínkách vrátit do celé řady filmů. Chcete-li  začít trochu strašidelněji, vydejte se na hrad Kost. Můžete tu vidět mimo jiné i sérii mučících nástrojů. Při pohledu na repliku gilotiny vás bude mrazit, ale možná bude mrazení ještě silnější, když se dozvíte, že právě tuto gilotinu používal americký štáb při natáčení filmu Hanibal.

Rádi pak utečete do pohádek a k filmům, které už nějaký ten pátek hladí naše duše. Nedaleko odtud, v Českém ráji v okolí Sobotky se to filmaři občas jen hemží. Zámek Humprecht se svou ojedinělou akustikou si zahrál třeba ve filmu Pohlaď kočce uši. Výlet do nedalekého údolí Plakánek můžete spojit třeba s procházkou k mlýnu, kde se natáčela pohádka S čerty nejsou žerty. I nedaleké roubenky vám mohou být povědomé…

Ovšem kdo by neznal oblíbený film „Jak dostat tatínka do polepšovny“? Rády se na něj dívají jak děti, tak jejich rodiče a prarodiče. Také vás rozesmála scéna, kde Petr Nárožný padá na kole z lávky s výkřikem: „Jééé, vodník! A říká mně Fando!“ Ta velká louže je rybník Vidlák, který je součástí krásné přírody Českého ráje. Nedaleko naleznete také chaloupku, ve které malý Vaše se svou maminkou, tatínkem a dědou-samorostem trávil prázdniny. Když zamíříte na náves ve Vesci, bude vám určitě hned povědomá. Stačí přimhouřit oči a domyslet si třeba stříkačku Máňu. Tu Máňu, která se v každé soutěži umístí naprosto poslední…Film „Jak dostat tatínka do polepšovny“ je plný záběrů ze skal. Kamery si v Hruboskalském městě přišly na své, natáčelo se tu na desítkách míst. Rádi byste věděli, kde malý Vašek leze s tátou po skále, když je přistihne maminka Jana Preissová s tím, že to si tedy nedomluvili? Toto místo je u rybníku Věžák. Shodou okolností právě tam, kde v jiném filmu, který určitě také znáte, odpočíval Bajaja se svým koněm. Proháněl se na něm po Českém ráji a na otázku, co je vlastně štěstí dostal odpověď v Adamově loži, blízko hruboskalského zámku. Pohádková hospoda, kde princ zachrání koně, jenž ho na oplátku odveze z obklíčení loupežníků, je ve skutečnosti Kopicův statek. Stojí mezi Valdštejnem a Hrubou skálou a je hojně vyhledáván turisty. V okolí statku jsou do skal vytesané postavy, jejichž autorem je právě hospodář ze zdejšího statku, jenž tady kdysi žil,Vojtěch Kopic. Statek si zahrál i v celé řadě dalších filmů. Vznikaly tu pohádky Nesmrtelná teta, Princ a Večernice, pohádkový seriál O ztracené lásce, či film Prima sezóna nebo třeba také drama z období třicetileté války – Psí kůže.

Přečtěte si:   Dovolená ve Vysokých Tatrách je stále více atraktivní

Statky v pohádkách hrají vůbec důležitou roli. Své o tom ví i zdi Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova. Ukryjte jeho podobu pod víčky a až v televizi poběží třeba pohádka Rumplcimprcampr, určitě se vám vybaví. V hradbách nedaleké zříceniny Frýdštejn se odehrávala zase pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Pokud se vydáte opačným směrem, na západ, můžete se podívat třeba k hradu Karlštejn. Nedaleko něho jsou zatopené lomy. Největší z nich, Velkou Ameriku, jste mohli vidět nedávno ve filmu Micimutr. Vojta Dyk se tam na statném bělouši projíždí po okraji modravé plochy. Ovšem – není vám to tam tak trochu povědomé? No aby ne! Vždyť právě tady se před lety natáčel dnes už legendární Limonádový Joe! A nedaleké hrady po záběrech kamer jako by přímo volaly. Například na Křivoklát si zajeli filmaři když se natáčela Noc na Karlštejně, pohádka Třetí princ, Honza málem králem, Jak se budí princezny nebo třeba Slasti Otce vlasti. Interiér hradu si vybrala i zahraniční produkce. Natáčelo se zde historické drama Borgiové. Pro natáčení byl hrad ovšem uzpůsobován tak, aby se co nejvíce podobal italským sídlům konce 15. století.

Ke zmapování míst, která kdy zabraly kamery filmařů, by nestačil celý den. A pokud si chcete opravdu důkladně některý z filmů připomenout, můžete se vydat s cestovní kanceláří třeba po stopách anděla. Tedy Anděla na horách. Retro pobyt ve stylu doby, kdy tu exceloval Jaroslav Marvan, si můžete užít se vším, co k ní patřilo a navštívit mnohá z míst, která dodnes znáte jen z televizní obrazovky.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *