HippoterapieJízda na koni je sportem, zábavou, příjemnou relaxací ale může přinášet také léčebné účinky. Hippoterapie, jak se odborně nazývá, je významnou složkou komplexní léčby pacientů s celou řadou diagnóz. A pokud netušíte, co to hippoterapie je, pak si, laicky řečeno, můžete představit gymnastiku na koni za léčebně rehabilitačním účelem.

Za vším stojí Lis Hartelová
Možná nevíte, že o popularitu jízdy na koni mající rehabilitační účinky se zasloužila Lis Hartelová. Tato jezdkyně v roce 1952 získala na XV. letních olympijských hrách v Helsinkách stříbrnou medaili v jezdeckém sportu, konkrétně v drezúře, ačkoliv byla částečně ochrnutá po dětské obrně.

Teplo a pohyb zvířete dokáže vylepšit stav těla i mysli
Hippoterapie je pro svou komplexnost vhodná pro širokou škálu pacientů s fyzickými, ale i psychickými potížemi. Tvoří významnou podpůrnou součást léčby zejména u lidí s onemocněním neurologickým (degenerativní nervová onemocnění, dětská mozková obrna, roztroušená skleróza aj.), ortopedickým (např. rozšířená skolióza a další) a rovněž řady chorob z kategorie interního lékařství. Jízda přenáší pohyb koňského těla na člověka, stimuluje centrální nervový systém a poškozené skupiny svalů a výrazně podporuje rovnováhu i pohybovou koordinaci. Při jízdě na koni se zapojují „do akce“ všechny lidské svaly, přejímáním motorického pohybu je ovlivňován svalový tonus a to i svalů, které nejsou v běžném životě zvlášť namáhány, například zádových svalů. Působení tepla koňského těla uvolňuje případné křeče dolních končetin a v neposlední řadě již samotný kontakt se zvířetem vzbuzuje příjemné pocity. Zlepšuje se koordinace pohybu, normalizuje svalový tonus, upravuje svalová dysbalance, posiluje kardiovaskulární systém, stimuluje dýchací svalstvo a mnohé další. Při hippoterapii jsou na koni prováděny speciální cviky a lekci vede odborně školený terapeut, který má vzdělání v oblasti fyzioterapie doplněné znalostmi získanými v kurzu hippoterapie.

Přečtěte si:   Omlaďte své ruce

Několik odvětví hippoterapie
Aby tato léčebná metoda mohla dosahovat optimálních výsledků, dělí se pacienti dle typu postižení do několika kategorií a pro každou z nich je vhodný jiný způsobe hippoterapie: léčebné pedagogicko-psychologické ježdění, rekondiční ježdění a sport handicapovaných.

Hippoterapie pro lidi s osteoporózou?
Jelikož je zvýšený svalový tonus přenášen pomocí šlach na kosti a změny tlaku a tahu se podílí na podpoře tvorby a obnovy kostní hmoty, může být tato léčebná metoda prospěšná i pro lidi s osteoporózou. Ačkoliv jsou při hippoterapii zachovávána maximální bezpečnostní opatření a koně kteří jsou při ní využíváni, vynikají mírnou povahou a spolehlivostí, přesto existuje určité riziko možnosti pádu z koně a je tak nezbytně zapotřebí zvýšené opatrnosti a snaha předcházení rizikům, která jsou spojena s pádem z koně.

Pro koho léčebná metoda není vhodná?
Jako téměř každá léčebná metoda i hippoterapie má kontraindikace. Není vhodná pro lidi, kteří mají alergii na zvířecí srst, trpí závratěmi, mají aseptické kloubové nekrózy v akutním stádiu, závažné onemocnění kardiovaskulárního systému, jsou po operaci páteře a pro mnohé další. Hippoterapii lze zařadit do léčebného programu pouze na základě rozhodnutí lékaře. Tam, kde kontraindikována není, dokáže pak ale téměř malé zázraky.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *