Afgansky chrtAfgánský chrt je psí aristokrat, který i v dnešní přemíře psích plemen svým atraktivním a exotickým zevnějšek tak trochu vybočuje z „davu“. Toto plemeno, které existuje již několik tisíciletí, bylo vyšlechtěno v Afghanistánu. Vzniklo křížením Afgánského loveckého chrta a plemene Saluka. Standard tohoto výjimečného plemene byl utvrzen ve Velké Británii v roce 1907 a ve stejné zemi o devatenáct let vznikl první Klub milovníků afgánských chrtů.

Sam a Ina
O tom, jakou vzácností afgánský chrt kdysi býval, se zmiňuje i Olga Blechová v knížce vzpomínek Waldemara Matušky „Zákulisí našeho života“. Seznámila se s touto rasou ještě jako dítě a sama později vlastnila nádherného téměř bílého afgána Samuela. Později k němu přibyla o něco tmavší partnerka Ina. Maminka Olgy Blechové vodívala občas oba psy na procházku po Horních Počernicích, kde rodina žila a psi budili zaslouženou pozornost.

Česat, kartáčovat, hladit –  stále
Afgánský chrt je poměrně vysoké zvíře. Pes dosahuje 65 – 75 cm v kohoutku, fena 60 – 69 cm. Váha se pohybuje v rozmezí 23 až 28 kg. Jeho hlava je nadstavená, v prodloužené linii, uši jsou pokryty dlouhými hebkými chlupy a jsou dlouhé, visící a přiléhající k hlavě. Tento pes vyniká krásnýma očima, někdy temnýma, jindy s nazlátlým odstínem. Na první pohled zaujme svou překrásnou srstí a důstojným postojem. Srst na zádech, bocích a zadní partii těla je rovná, dlouhá a splývající. Dlouhá srst pokrývá také zadní část hlavy, přední části hlavy kryje srst krátká. Ocas má delší, zakončený smyčkou, tlapy bohatě pokrývá hedvábná srst. Jsou přijatelné všechny barvy srsti a pes může být nejen jednobarevný, ale také dvou či tříbarevný. Rovněž může mít černou masku nebo polomasku s brýlemi. Srst afgánského chrta vyžaduje neustálou péči. Denně je zapotřebí jej několikrát kartáčovat, aby nezplstnatěla a zůstala pěkná. Pakliže se štěně naučí na vyčesávání již v raném věku, nečiní česání a kartáčování v dospělosti žádný problém.

Přečtěte si:   Aktuální počasí ve vaší lokalitě i v zahraničí

Afgánský chrt na závodních drahách
Ačkoliv afgán vypadá rezervovaně, ve vztahu ke své lidské „smečce“ se jedná o velmi laskavé a přívětivé zvíře. Vyžaduje však citlivé zacházení a pochopení své poněkud uzavřenější povahy. K cizím lidem se chová zdrženlivě a dokáže být i ostrý.  Má velkou potřebu pohybu a volnosti. Stejně, jako další chrti potřebuje fyzickou zátěž. Založením je to vlastně pes lovecký a pohyb je jeho přirozeností. Proto ho lze vídat i na závodních drahách, kde si počíná velmi hbitě a je až neuvěřitelně rychlý. Dožívá se v průměru 12 – 14 let.

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *