PotapkaZažíváte každodenní stres, míváte stále častěji dojem, že nic nestíháte, rozčiluje vás hukot pračky, myčky, vysavače i tikání nástěnných hodin a celkově vám svět kolem připadá zrychlený tak, až se vám z toho točí hlava? Mobil vás dostihne vždy a všude a vypnout jej by se rovnalo profesní sebevraždě, neboť šéf si žádá vaši dosažitelnost i ve chvílích, které trávíte na toaletě. A čím dál tím víc toužíte po chvíli klidu, po tichu rušeném maximálně jen šepotem květin a za okamžik, kdy zažijete naprostý pocit uvolnění a odtržení od každodenní reality, byste se upsali peklu.

Klid a pohodu můžete mít. Předpokládá to jen trochu dobrodružné povahy, trochu času a v neposlední řadě rovněž trochu peněz. Výsledkem bude, nejenže se vám splní přání, ale  navíc si rozšíříte svůj životní prostor o civilizací dosud téměř nedotčenou oblast – o podvodní svět. Tam totiž shon, spěch, chaos a hluk ještě nepronikl. Ovšem člověk je tvor vynalézavý a kdo ví, jak dlouho ještě tahle idyla vydrží. Proto si raději pospěšte.

Zajímá vás, kudy vede cestička do podvodního království? Její trasa začíná v potápěčské škole. Existuje jich u nás hned několik a tak zbývá jen vybrat si tu pravou. Zapůjčí vám zde kompletní potápěčskou výstroj, pouze šnorchl, masku a ploutve si musíte pořídit vlastní.

Nezbytná trocha teorie
V roli začátečníků absolvujete prvních deset hodin teorie – přednášek a konzultací. Zkušení lektoři často obdaření smyslem pro humor vám vysvětlí, že se nemáte snažit pod vodou dýchat bez kyslíkové masky, že potápěčskou výstroj není vhodné si na záda nakládat v recepci tři sta metrů vzdáleného hotelu a rozhodně se s ní nemáte snažit skočit po hlavě do vody šipku. Mnohdy dodají, že žralokovi se v případě záměru sežrat vás nevyplácí přesvědčovat ho hlazením, že jeho nápad nepatří k nejlepším s udáním důvodu, že Evropan má tvrdé maso. Pokud vás trocha humoru včetně černého neodradí, jste ti správní adepti na podvodní hrátky.

Poprvé pod vodou, byť jen v bazénu
Po teoretické části výuky následují lekce ponoru v bazénu, většinou se jedná o osm lekcí, které probíhají jako čtyři dvouhodinovky. V této fázi budete obdivovat vykachlíčkované dno bazénu a dámy navíc případně i urostlého instruktora, jehož postava pod vodou působí ještě urostleji. Dlužno dodat, že na zajímavosti mu dodává i to, že o co se dámy urputně snaží, zvládá on levou zadní ploutví.

Přečtěte si:   Plesová sezóna je v plném proudu

Hurá do volných vod!
Poté přichází na řadu ponory ve volné vodě. Dle možností jsou to zatopené lomy, přehrady a jezera. Pakliže vám zdejší podvodní svět připadá fádní a ponory ve volné vodě si představujete romantičtěji a barevněji, můžete využít možnosti realizovat tuto část výuky v moři. Počítejte však s tím, že umění proměnit se v rybu se vám prodraží o cenu zájezdu. Ovšem proč ale nespojit příjemné s příjemným, že? Takový prodloužený víkend, kupříkladu v Chorvatsku, kdy se vynoříte z ticha průzračných mořských vod, natáhnete se na pláž a necháte svou pokožku hladit sluncem, ten rozhodně není k zahození.

Abyste se stali mistry potápěčského umění a mohli si tuto radost dopřávat kdykoliv se vám vybijí baterky a zatoužíte po klidu podvodního světa, na závěr kurzu si zavzpomínáte na svá školní léta. Je totiž třeba složit závěrečnou zkoušku. S vervou se pustíte do její teoretické i praktické části, a pokud uspějete, a to by v tom byl čert, aby ne, obdržíte průkaz potápěče.

Pod vedením zkušených instruktorů, kteří vás úspěšně provedou patřičným kurzem, můžete získat i mezinárodní potápěčský průkaz asociace CMAS. Kam se pak na vás se svými pohyby hrabe i delfín! Dokážete to stejně dobře jako on, jen to hvízdání asi nedáte.

Podvodní svět se vám otevírá a jeho hranice jsou téměř nekonečné. K oblíbeným destinacím pro možnost potápění se mezi rozmanitou podvodní flóru i faunu, oblast Rudého moře, ale třeba i ve zmiňovaném nedalekém Chorvatsku toho můžete vidět dost. A pokud vám to čas a finance dovolí, potom doslova zážitkovou záležitostí je karibská oblast, kde díky vysokým teplotám vody můžete vidět doslova zázraky. Při potápění si můžete užívat klidu, ticha a pohody. Přinejmenším do té doby, než vás šéf vybaví mobilem, který bude fungovat i pod vodou a jenž dokáže dešifrovat slova z bublinek u vašich úst.

 

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *