PredsevzetiTak jako každý rok touto dobou finišuje starý rok a s příchodem toho nového propuká epidemie nazývaná „předsevzetí do nového roku“. Kam až sahá historie této téměř tradice těžko říci. Jisté však je, že úspěšnost nejen trvalého, ale i pouze dlouhodobějšího přežití Novoročních předsevzetí je s trochou nadsázky skutečnost vyjádřitelná záporným číslem. Jedním z důvodu je nedostatek vůle, ale může jím být i obyčejná zbrklost.

PŘESTAT KOUŘIT
S půlnočním ohňostrojem típeme „poslední cigaretu“, případně naopak kouříme jednu za druhou, protože od rána s tím nešvarem prostě končíme a tak si musíme ještě pořádně naposledy svou neřestičku užít… Toto předsevzetí patří k těm nejtěžším, jehož dodržení vyžaduje opravdu velkou vůli. Tabák je droga a tělo navyklé na nikotin vyžaduje svou každodenní dávku. Vydržet a vzdorovat chuti na cigaretu je obtížné. Pokud tento svůj slib splníte, zasloužíte si nefalšovaný obdiv. Nezaškodí nestydět se využít pomocnou berličku v podobě odvykacích náplastí, speciálních žvýkaček nebo elektronické cigarety, u které lze dávku nikotinu korigovat.

ZAČÍT CVIČIT
Pakliže si zapíšete červenou fixou do kalendáře že od nového roku začínáte cvičit a myslíte to vážně, je třeba nejprve promyslet strategii. Nestačí vběhnout na hodinu aerobiku a tam se během první lekce nechat zničit tak, že jen při pomyšlení na další lekci se vám udělá špatně. Ačkoliv třeba vaše kamarádka nedá na aerobik (silové cvičení, tenis, jízdu na kole…) dopustit, vaše tělo může mít na to jiný názor. Měli byste si vybírat takové sporty, které vám budou příjemné a budou vás bavit. Nutit se a hrát proti svému přesvědčení tělu nepřinese v konečném důsledku žádný prospěch. Je stokrát lepší vyrazit si třeba na procházku a klidně i sami, pakliže vás to baví, než poskakovat až z vás pot bude stříkat v uzavřené tělocvičně s přítelem nebo kamarádkou. Člověk by měl naslouchat svému tělu a vyhovět mu. Sport, do kterého se budete nutit, vás stejně velmi brzy přestane bavit a své předsevzetí tak jako tak nedodržíte.

NAUČIT SE CIZÍ JAZYK
Opravdu naučit, ne absolvovat pár lekcí a hodit flintu do žita. Tady je důležité si uvědomit, že velkou roli v tomto případě hraje motivace. Pokud cizí jazyk potřebujete pro výkon povolání a přitom vás to hrozně nebaví, pokuste se vidět za tím i tu skutečnost, že se na zahraniční dovolené domluvíte a to nejen rukama a nohama a že můžete najít nakonec i nové přátele. Pravdou je, že s  lidmi, kteří nejsou rodilými mluvčími, ale tak jako vy se museli cizí jazyk naučit, si budete rozumět lépe. Pomalejší mluva a vyslovování s absencí polykání konců slov, která je pro cizince charakteristická, je totiž pro našince srozumitelnější.

Přečtěte si:   Cizrna - Popelka mezi luštěninami?

ZAČÍT ZDRAVĚ JÍST
Předsevzetí je to rozhodně chvályhodné. A pokud jej dobře promyslíte, nemusí ani „bolet“. Jde o zvyk a brzy zjistíte, že jablko či banán dokáže zahnat chuť na sladké stejně, jako tabulka čokolády, že si na dobře upravené ryba můžete opravdu pochutnat tak, jako na červeném mase. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny a hlavně přemýšlejte nad tím, co jíte. Nikoho nezabije, když občas navštíví rychlé občerstvení, ani když v létě sem tam podlehne opečené uzenině. Jde o to, aby vaše strava byla vyvážená, pestrá, s minimem uzenin a tučného masa. Již po měsíci, často ale už dříve zjistíte, že se cítíte překvapivě daleko lépe a jste plni energie. A druhé překvapení – po stejné době si uvědomíte, že vám vlastně to, co jste do té doby tak milovali – párky, salámy, smažená jídla a další „dobroty“, vlastně ani nijak zvlášť nechybí.

Takže pokud se k nějakému novoročnímu předsevzetí chystáte, máte pochvalu, ale aby mohla být i s hvězdičkou, je třeba vytrvat. A abyste vytrvali, dobře si své rozhodnutí promyslete a vyberte takovou cestu, která vás bude nejméně „bolet“. Nestyďte se odvykat kouření s berličkou, namísto aerobiku vyzkoušet třeba obyčejnou každodenní chůzi po schodech namísto použití výtahu, zkuste si přeložit jednoduchý text, který je určený třeba i dětem a co se jídla týká, rozhodně nevolte takovou dietu, která vám nabourá zažívání. Chce to zkrátka jen jedno – nad každým takovým odhodláním chvíli zapřemýšlet.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *