Pravčická brána představuje symbol Národního parku České Švýcarsko a naleznete ji nedaleko obce Hřensko. Pravčická brána je díky svým rozměrům – výškou otvoru16 m, rozpětím oblouku u dna26,5 ašířkou mostu8 m, největším skalním mostem v Evropě. Výstup na samotný oblouk jako v minulosti možný není, neboť brána tím trpěla a díky zrychlení eroze se zúžila již téměř o jeden metr. Aby zůstala tato přírodní památka zachována i pro další generace, platí na samotný oblouk již  zákaz vstupu.

K Pravčické bráně vedou dvě cesty. První vede z Hřenska, druhá z Mezní louky. V prvním případě automobil zaparkujte ve Hřensku na parkovišti. Pozor – mimo parkoviště je parkování přísně zakázáno! Připravte se na to, že půjdete cca2 km po silnici nahoru směrem k Mezní louce a teprve u Třech pramenů odbočíte do lesní části, po které se zhruba po 2,5 km dostanete k cíli. Stoupání je poměrně strmé. Druhou možností je cesta z Mezní louky, kde bývá parkoviště volnější a celá cesta vede lesní částí. Po odstavení vozu na parkovišti (vyplatí se využít možnost parkovného za 100 Kč na celý den) se můžete před samotným výstupem občersvit v hospůdce U Fořta a pak se vydat po červené značce vzhůru lesem. Tato cesta je malebná, ale připravte se na to, že vás čeká 6 km chůze tam a 6 km zpátky. Tato cesta vede po členité stezce vedoucí pod vysokými skalami.

Přečtěte si:   Romantická Paříž

Vyhlídka vybudovaná pod obloukem Pravčické brány je zpoplatněná. V areálu brány je několik vyhlídek, ze kterých můžete obdivovat jak samotnou bránu, tak celou řadu krás v okolí. Po vystoupání k Pravčické bráně můžete navštívit malebný výletní zámeček Sokolí hnízdo, který k tomuto místu neodmyslitelně patří. Byl vybudován již v roce 1881. Původně sloužil k ubytování významných hostů, dnes se v jeho prvním patře nachází galerie fotografií a v přízemí můžete navštívit dobovou restauraci. Počítejte s tím, že pohled na Pravčickou bránu je krásný, jen výstup k ní je v každém případě fyzicky trochu náročnější.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *