Lapac hmyzuUž vás unavuje obtížné bzučení a štípání komárů, když si chcete užít trochu klidu na své zahradě? Je vám nepříjemné používat nekonečné množství repelentů a sprejů, na které třeba začínáte mít alergii a navíc které nejsou tak zcela ekologickým řešení? Vyzkoušejte zahradní hubiče hmyzu. Na podobné bázi fungují i lapače interiérové.

Krásné letní dny přímo vybízí k trávení volné času venku. Zvláště vlahé podvečery jsou jako dělané k posezení na zahradě s šálkem dobrého čaje, kávy či sklenky vína. Pozvolna se smráká, zahrada voní a idyla by byla dokonalá, nebýt obtížného hmyzu, který na váš zuřivě dotírá. Tihle malí upíři však nemají volno snad nikdy. Jejich protivné bzučení dokáže člověka pěkně otrávit a znechutit mu i ten nejchutnější oběd. Zvláště v době po povodních se zejména komáři silně rozšířili a jsou lokality, kde na lidi doslova pořádají nálety.  Co tedy dělat, pokud nechcete být zavření doma, nebo se do nekonečna natírat repelentem a rádi byste si užili klid bez těchto nechtěných vetřelců? Pro tuto příležitost jsou tady zahradní hubiče hmyzu, které dokážou ošetřit prostor až o rozloze 300m2.

Jak to funguje?
Lidé a savci obecně vydechují směs oxidu uhličitého a octenolu, spolu s určitým stopovým množstvím vlhkosti. Komáři a další bodavý hmyz mají ultra citlivé receptory, jež dokážou detekovat přítomnost těchto látek ze vzdálenosti skoro 100 metrů.  Je to pro ně jednoznačná výzva, které nelze odolat a tak se vydávají ke zdroji.  Jak krev lidí, tak krev zvířat vyzařuje tělesné teplo, které komáři rovněž detekují a zhruba ve vzdálenosti 30 metrů už komár ví, kde je jeho kořist. Tak jako vrtulník na heliportu i komár už jen hledá nejvhodnější místo k přistání. Stačí obratný manévr a je u cíle. Pro něho začínají hody, pro vás peklo.

Zahradní hubič hmyzu je takovým vaší dublérem, který naláká komáry a další bodavý hmyz do své pasti. Tam ho zlikviduje  pomocí oxidu uhličitého, ultrafialového záření a tepla. Nalákaný hmyz proniká přes malá okénka v horní části lapače a zachytává se v pasti v síti určené k odchytu. Jednou zachycený hmyz nemá možnost úniku díky silnému proudu vzduchu ventilátoru. V důsledku dehydratace pak dochází k jeho úhynu. Žádná chemie, žádné složitosti. Potom již jen stačí naplněný lapač dle návodu vysypat a jednoduše vyčistit. Rychlé, snadné, ekologické.

Přečtěte si:   Výhodné nákupy pod stromeček

Současné přístroje využívají ke „své práci“ oxid titaničitý (TiO2) spolu s ultrafialovými paprsky. Tato kombinace vytváří oxid uhličitý (CO2). Zjednodušeně řečeno platí rovnice: TiO2 + CO2 + záření UVA + sací ventilátor = ekologická likvidace hmyzu. Oxid titaničitý je navíc látka, která účinně dokáže čistit a sterilizovat vzduch.

Tyto lapače se vyrábí s manuálním či automatickým ovládáním. Můžete je umístit jak na stojan, který je opatřen závažím proti převrhnutí, tak jej lze také po demontáži stojanu zavěsit třeba na zeď. Existují i modely, které jsou určené výhradně jen k zavěšení.

Ohleduplnost k životnímu prostředí
Lapače hmyzu neprodukují žádné znečišťující látky a jsou tak ohleduplné a bezpečné k životnímu prostředí. Jejich provoz je tichý, bez hučení či jiných nepříjemných zvuků, rovněž tak neprodukují žádný zápach. Jejich instalace i obsluha je jednoduchá, údržba minimální. Nezanedbatelné jsou i jejich velmi nízké provozní náklady (cca 7W).

Roztomilý mravenec ? Pouze pohádkový Ferda.
Vedle komárů nám někdy dokážou život  komplikovat i mravenci. Pilní Ferdové, kteří se dostanou i tam, kde o ně ale vůbec nestojíme. Možná i vy znáte černou cestičku hemžících se tělíček, která se vydala neznámo odkud na desku vaší linky, kde si pochutnává na cukru v cukřence. Po dobrém, ale leckdy ani po zlém si nechtějí nechat vysvětlit, že se s nimi dělit nehodláte. Vyzkoušejte tzv. odpuzovač, neboli plašič mravenců. Lze ho použít buď preventivně, aby se neusídlili, nebo k jejich vyhnání, odborněji řečeno migraci do prostoru mimo chráněný plašičem. Toto zařízení je vhodné pro použití na zahradě, ve skleníku, ale i všude tam, kde se Ferdům zalíbí. Možná to ani nevíte, ale mravenci dokážou zlikvidovat třeba celý trávník  a je jim úplně jedno, že patří do rodu „šlechtěných“. Pilní mravenečci umí zatočit se vším, co se stane cílem jejich zájmu.

Je třeba vědět, že jiné odpuzovače jsou určené pro venkovní prostory a jiné pro interiéry. Venkovní se zapichují nebo zahrabávají do půdy do středu prostoru, který chcete chránit. Zvládají ochránit přibližně 400 – 700 m2 plochy. Odpuzovač  generuje specifické zvuky na velmi nízkých kmitočtech, které mravenci vyloženě nesnáší. Přístroj je napájen buď baterií, nebo solárním článkem a dobíjecím akumulátorem, jež se dobíjí ze solárního panelu.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *