Flower Rose Reflection Petals  - NIL-Foto / Pixabay

Pár karafiátů či gerber, větvička asparagusu, nevzhledný provázek a laciný papír. Nejběžnější podoba kytic, které dostávaly naše babičky a maminky. Na jaře se nabídka rozšířila o narcisky, v létě o růže. V oblibě bývaly hrnkové květiny. Jak se zpívá: …časy se mění…květinářství se stala doslova pastvou pro oči a objevily se druhy květin, které jsme dříve neznali. Spolu s touto změnou se dostalo mohutně ke slovu také aranžování květin. A někdy to vypadá, jako kytice byla dílem kouzelníka.

Pod pojmem kytice není vůbec třeba očekávat svázané květiny, proložené více či méně známou zelení. Fantazii se totiž meze nekladou. Mezi zelení a různými listy se mohou naparovat nejen barevné květy, ale dokonce i třeba – kapusta. Samozřejmě okrasná. Pugéty jsou doplněné barevnými a lesklými korálky, síťovinou, lýkem, barevnými dřevěnými hoblinkami, nejrůznějšími plody a třeba i skořápkami. Floristických pomůcek a dekoračních materiálů existuje až neskutečně pestrá paleta a kdo je trochu šikovný, může vykouzlit hotové zázraky. Téměř jako by byl kouzelníkem…

Z adventních věnců dobře známé kousky skořice, jejíž vůně je v kuchyni a zvláště pak ve svařeném víně nenahraditelná, v kytici dokáže vytvořit nevšední doplněk. Nevšedním dojmem působí různé dřevité květy, je zajímavé, jak pěkně může také vypadat kombinace čerstvě řezaných květin se sušenými. Kytici pro milovnice sluníčka a vody mohou zdobit mušličky, šnečky, nebo dokonce mořská hvězdice. Ženě, která ráda naslouchá ptačímu cvrlikání udělá radost kytice s malinkými ptáčky vyrobenými z pravého peří, z něhož se vyrábí také pestrobarevní motýlci, určení k témuž účelu.

Kytici drží pohromadě vázací materiály. Ovšem je jimi možné nejen jednotlivé květiny svázat, ale vázací materiál může plnit také funkci ozdobnou. Již tradičně se k tomuto účelu využívá přírodní i barevné lýko. Další, hojně používané jsou rozličné stuhy, zvláště pak jutové. Jsou atraktivní, dobře drží a je možné z nich vytvořit výrazný zdobící prvek. Tyto stuhy bývají natužené a z těch širokých a řídkých jutových stuh se velice snadno tvoří mašličky a vrtulky. Do romantické kytice je vhodná bílá stuha s nopky a nádherně ladí jak jemnými květinami, tak s tmavými barvami květů a dokonce i s kyticemi vázanými pouze z travin. Ačkoliv taková kytice bez květin může být pro někoho stále ještě překvapením, jde jen o to překonat počáteční rozpaky.

Přečtěte si:   Upečte si chleba doma

Není snad ženy, kterou by květiny nepotěšily. Samozřejmě, že je rády dostávají od mužů, ale dávají si je i samy mezi sebou. Květinami udělají radost svým maminkám i babičkám a klidně i kamarádkám.

I svět květin, jejichž úkolem je potěšit či vyjádřit určité pocity, má svá pravidla. A tak zde je několik zásad, které by měl znát každý zahradník i květinářka. Třeba se hodí i vám.

  1. Kytici by měl vždy tvořit lichý počet květin. Výjimkou je ta, která je určena pro poslední rozloučení, nebo květiny na hřbitov.
  2. Květina jako solitér – růže a výrazné exotické rostliny. Mohou být vyloženě sólisty a není třeba ni to, aby byly ve společnosti přidané zeleně.
  3. Ať se jedná o velkou kytici nebo jeden květ, vždycky je vyjměte z papíru. Nejlépe ještě před tím, než ji vykročíte ji předat.
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *