Závody koňských spřežení objevili lidé už v dobách antických olympijských her. Již tehdy patřívaly k divácky oblíbeným atrakcím. Cesta k vozatajství v té podobě, ve které ji známe nyní, započala v polovině 19. století. Dnes se vozatajské soutěže jezdí jak na profesionální úrovni, tak i jen pro radost.

Čím dál víc se lidé vrací zpátky k přírodě a hledají sportovní aktivity, které s ní přímo souvisí. Jednou z nich je jízda na koni, která se stává stále víc oblíbenou. Další s koňmi také souvisí, ale člověk na koni přitom v životě sedět nemusel.  Jedná se o vozatajství.

Vozatajství umožňuje člověku, který je provozuje, pobyt v přírodě spojený se zdravou fyzickou námahou. Máte-li ke koním bližší vztah a přáli byste si tomuto sportu se věnovat není rozhodující kolik je vám let. Začít se dá i když člověku není dvacet, vyžaduje to jen přiměřenou fyzickou kondici, odborné znalosti a šikovného přísedícího.

Tomuto sportu je možné se věnovat pod záštitou některého jezdeckého klubu, nebo lze koupit koně a veškeré příslušenství vlastní. Potřebná finanční částka se bude odvíjet od toho, na jaké úrovni se chcete vozatajství věnovat. Někdo vystačí s vysloužilým koníkem a bryčkou, která má své nejlepší roky za sebou a jezdí skutečně jen pro radost. Další to hodlá někam dotáhnout a je-li jeho finanční situace příznivá, investuje do nákupu dobrého koně či koní a nového závodního kočáru.

Přečtěte si:   Dáváte si novoroční předsevzetí?

V obou případech je zapotřebí ale nejprve získat potřebné znalosti v některém z kurzů pro začínající vozataje, kde se seznámíte se styly a druhy zápřeží, postroji, udidly i kočáry, naučíte se praktickému postrojování, zapřahání a samozřejmě také jízdě.

Když se v roce 1969 stalo vozatajství oficiální sportovní disciplínou, bylo stanoveno, že každá takováto soutěž bude trvat tři dny a bude sestávat z drezúry, maratónu a parkuru. Při drezúře je kladen důraz na styl, přesnost, ovladatelnost koně a také na celkový vzhled spřežení a kočáru. Maratón je ukázkou vytrvalosti a trénovanosti koní. Jedná se o zdolání dlouhého úseku, který je rozdělen do několika částí. Jeho součástí je průjezd překážkami, který vyžaduje vozatajovu zručnost a naprostou ovladatelnost koně. Tu vyžaduje také parkur, který je divácky velmi oblíbenou disciplínou.Vozatajské soutěže se ale konají i v zimě a mají formu halových závodů.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *