Práce je pro mnohé občany nutným zlem pro zachování základních jistot nejen pro sebe, ale i rodinné příslušníky, o které je třeba se starat. Každý se nenarodí do zlaté kolébky s jasně přednastavenou budoucností od prvních krůčků, až po závěrečné pomazání. Stejně tak se každému nepodaří dělat to, v čem je doopravdy dobrý, nebo je spojeno s jeho vášní či koníčkem. Svět je nemilosrdný a přežívají v něm jen ti nejsilnější. Nudná, monotónní a ve valné většině času i stresující zaměstnání vás dokáže dohnat k naprostému šílenství. Teď si k tomu představte, že máte doma dospívající děti v tom nejkontroverznějším věku a v práci vás začal šéf šikanovat.

Všechno je špatně

Sleduje vás na každém kroku, všechno děláte špatně a velice často se vše neobejde bez ztrapňování a ponižování před celým kolektivem. Dost možná, že si honí své malé ego, které mu doma vždy přišlápne jeho přísná manželka a on si chce vše vybít na tom nejsnadnějším cíli. Je možné se vůbec nějak bránit?

Co je to mobbing

Přečtěte si:   Ušetřete v roce 2013 za plyn i elektřinu

Šikana na pracovišti se také označuje jako mobbing. V podstatě se jedná o všechny druhy společenského útisku. Takový nátlak má negativní dopad na celkovou psychiku daného pracovníka. Cílený mobbing má za následek snížení pracovního nasazení a celkové zhroucení. Vše může začít zcela nevinně. Občasné urážky, okřikování a ponižování časem přechází i ve fyzické ubližování. Dle nejnovějších statistik se s mobbingem na pracovišti osobně setkalo přes 15% zaměstnanců nad 15let.

Jak se mobbing projevuje

  • Nedocenění pracovního nasazení
  • Soustavná kritika vaší práce
  • Zesměšňování před kolektivem
  • Stupňování tlaku až k fyzickému napadení

Jak se bránit

Obrana je v takové situaci na místě. Máte dvě možnosti. Buďto si podejte oznámení vedení pracoviště, popřípadě vedení celého managementu podniku. Jako druhá možnost se nabízí zamyšlení nad změnou pracoviště. Pokud jste šikovní a máte trhu co nabídnout, uplatněte se jinde.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *