Čas od času, při zvláštních příležitostech, vyhlašuje prezident republiky amnestii, která se týká většího či menšího počtu odsouzených. Téměř pokaždé se takovýto krok setkává se spíše negativním ohlasem veřejnosti. Téměř pokaždé – nebo úplně pokaždé? – dojde ke krátkodobému nárůstu kriminality a mnoho z propuštěných vězňů putuje obratem zpět.

Amnestie prezidenta Václava Klause

Svého práva na udělení amnestie využil k 1. lednu tohoto roku u příležitosti 20. výročí vzniku samostatné České republiky i úřadující prezident Václav Klaus.

Prominul nepodmíněné tresty do jednoho roku, prominul nepodmíněné tresty odnětí svobody do deseti let odsouzeným, kteří nejpozději v tomto roce dosáhnou 75 let věku, prominul s podmínkou nepodmíněné tresty odnětí svobody do dvou let, pokud nebyly uloženy za zvláště závažné trestné činy, tresty do tří let, pokud jejich pachatelé dosáhnou nejpozději v tomto roce 70 let věku, prominul podmíněné tresty do dvou let a veškeré podmíněné tresty osobám, které nejpozději letos dosáhnou 70 let, nevykonané tresty domácího vězení i veřejně prospěšných prací.

Přečtěte si:   Skútry z aktuální kolekce 2013 právě vyjíždí!

Zastavení trestního stíhání

Veřejností nejvíce diskutovaná část amnestie se však týká zastavení pravomocně neskončeného trestního stíhání od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než osm let, a to pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

S takovýmto ustanovením jsou více než nespokojeni poškození v kauzách, kterých se tento bod týká. Často jde o velké a mediálně známé kauzy, ve kterých figurují desítky poškozených, kteří se teď, když trestní stíhání pachatelů bylo zastaveno, jen těžko domohou svých práv a peněz.

Velezrada?

Na základě této kontroverzní amnestie se objevila i výzva Senátu, aby podal na současného prezidenta republiky žalobu pro velezradu, neboť překročil svůj ústavní slib a jednal v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Přestože je takovýto krok v praxi více než nepravděpodobný, podepsaly už tuto výzvu tisíce občanů.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *