V posledních dnech jste možná i vy zaznamenali zprávu, že již 40% veškerého zboží se v Česku prodává ve slevě. Překvapuje vás to? Proč? Většina cen v obchodem mě ponechává stát a zírat v němém úžasu. Ptám se – proč a za co? A zřejmě tak činí i mnoho jiných. Zboží se neprodá, jde do slevy. Pořád jsou nějaké slevy. Sleva za nákup s předstihem, sleva na nákup na poslední chvíli, sleva předvánoční, povánoční, akční – stačí si jen vybrat.

Není sleva jako sleva

Ne každá sleva je však taková, jak se tváří být. Každý již jistě zaznamenal zboží ve slevě, o kterém ví, že v jiném obchodě je i beze slev daleko levnější. Obchodníci se však snaží tabulemi s bombastickými nápisy SLEVA a následuje co nejvyšší číslo, přilákat vaši pozornost a vytáhnout z vaší peněženky nejlépe všechno, co v ní ještě po předvánočním nákupním šílenství zbylo. Častým nečistým trikem je tvářit se, že je sleva mnohem vyšší, než je tomu ve skutečnosti. Koupíte v 50% slevě oblek za 2 500 korun, přijdete domů, odloupnete barevnou cenovku s novou cenou a pod ní – ejhle, ta původní, bílá, s původní cenou 4 000 korun. O 50% nemůže být ani řeč. Přestože se v takovémto případě, i mnoha jiných, protože podobných fint existuje nepřeberné množství, jedná o klamání spotřebitele, ve většině případů zůstávají nepotrestány.

Přečtěte si:   Rekonstrukce bytu v Brně s firmou Mattes

Akční ceny – vyplatí se čekat?

I přes výše uvedené, někdy se vyplatí počkat si. Podstupujete riziko, že vámi vyhlédnutý kousek se prodá a na vás nezbude, ale můžete i výrazně ušetřit. Vyplatí se také sledovat letáky s akčními nabídkami obchodníků, kteří po Vánocích vyprazdňují sklady.

Letáky Kaufland přímo uvádějí titulek: „Slevy jako bič, všechno musí pryč“ a s podobným přístupem se setkáte i u dalších prodejců. Jste-li však zvyklí, procházet si letáky s akčními nabídkami, které jste dostali do schránky, asi se podivíte, že schází leták Tesco. Od 1. ledna tohoto roku si jej však můžete prohlédnout už jen v on-line podobě.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *