Živá sekačka? Připadá vám to jako nesmysl? V Čechách je tato „sekačka“ poměrně rozšířená, využívá se jí mimo jiné k údržbě svahů a dalších špatně přístupných zatravněných ploch vypásáním a její pravé jméno je koza kamerunská.
Koza je pravděpodobně vůbec prvním domestikovaným užitkovým zvířetem v historii lidstva. Domestikací divokých koz se postupem času vytvořila různá plemena, která se od sebe liší velikostí, tvarem a také užitkovostí.
Děti kozu kamerunskou znají hlavně ze zoologických zahrad a farem, ale bývá využívána například i v chráněných dílnách či si ji lidé pořizují jen tak pro radost. Pokud je odmalička v kontaktu s lidmi, ochotně se nechává hladit a vděčně si vezme z ruky pamlsek. Dokáže si zvyknout i na jiná zvířata a dobře vycházet třeba se psy.
Koza kamerunská pocházející ze západního pobřeží Afriky. Je to nenáročná a běžně žije v oblastech i s velmi chudou vegetací. Pochutná si stejně dobře na trávě, listech či výhoncích rostlin, jako na skromném porostu tam, kde se jiní býložravci neuživí. Díky své obratnosti a houževnatosti totiž dokáže zdolat i náročné překážky dostat se do málo dostupných míst.
Kozy kamerunské jsou přizpůsobiví tvorové s tvrdou konstitucí těla, jehož délka může dosahovat až 90 cm a hmotnost činit i 40 kg. Samec bývá větší než samice a má mohutnější rohy. Ta mají obě pohlaví. Ani ta největší kamerunka nepůsobí přespříliš mohutně, neboť pro toto plemeno jsou typické krátké nohy, díky čemuž se kozička zdá být menší.
Kamerunky dospívají již v šesti měsících. Jejich březost trvá většinou 150 dní a na svět přichází zpravidla jedno až tři mláďata. Ta při narození váží mezi jedním až dvěma a půl kilogramy a připomínají roztomilé chlupaté hračky. V průměru se koza kamerunská dožívá 15 let.