Když zaslechneme pojem plotovka, spoustě z nás se nejspíš vybaví hotový plot okolo zahrádky nebo rodinného domku. Nutno podotknout, že plotovky – chcete-li plotová prkna, jsou pouze jednou, nikoli jedinou součástí finální podoby plotu. Plotovky jsou ve své podstatě hoblovaná a vysušená čtyřstranná prkna, která naleznou uplatnění nejen u klasických plotů, ale také při realizaci zahradního nábytku, postelových roštů nebo regálů. O této skutečnosti však mnoho lidí stále neví – a to je velká škoda.

 

Z jakého materiálu jsou plotovky vyrobeny?
Nejčastěji se setkáme s plotovkami dřevěnými. Pro jejich výrobu se používá zpravidla dřevo smrkové, modřínové, ale setkat se můžete také s řadou dalších českých i tropických dřev. V poslední době se ve světě plotových prknem pomalu, ale jistě rozmáhá plast. Ale řekněme si upřímně – může takový kus plastu plně nahradit tradiční zahradní plot vonící po čerstvém dřevě? Odpověď, ať hledá každý na své zahrádce…

Kde můžete plotovky využít?
Jak již bylo výše zmíněno, nejhojněji jsou plotová prkna využívána zejména k oplocení zahrádek nebo rodinných domků. Zpravidla se setkáváme s jednou řadou plotovek, ale výjimku netvoří ani pozemky, které jsou pro větší komfort a soukromí obehnány dokonce dvěma řadami. Dále lze plotovky využít jako přírodní zábradlí nebo ohradníky pro domácí zvířata. Velmi efektivně působí také plotová prkna u bazénů nebo zahradních pergol. Kvalitní dřevěná prkna lze však využít k výrobě zahradního nábytku (stolky, židle), postelových roštů nebo houpaček pro děti.

Přečtěte si:   Čím barevnější zahrada, tím lepší

Jaká je životnost plotovek?
U některých výrobců se můžete setkat s hloubkově ošetřenými plotovkami, které se vyznačují delší životností, než plotovky, které jsou opatřeny tradičním nátěrem. Řada výrobců také uvádí životnost dosahující i třiceti let. Životnost však vždy vychází z péče, kterou budete plotovým prknům věnovat.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *