NozeMáme jej v ruce téměř každý den a sotva kdy se zamyslíme nad tím, jak vznikl, jaké všechny podoby může mít a k čemu všemu může sloužit. O čem je řeč? O noži! O běžném nástroji, který nám usnadňuje život už celou řadu let. Pokud se o něm chcete dozvědět něco zajímavého, můžete zamířit do Šluknovského výběžku do obce Mikulášovice. Právě s tímto městem, které je označováno na srdce nožířství  je spojována tradiční výroba nožů a na návštěvníky zde čeká Muzeum nožířské výroby. Vydejte se po stopách nožů, mezi kterými najdete i originální českou „rybičku“.

Dlouholetá tradice Muzea nožířství v Mikulášovicích
Muzeum se rozkládá v areálu továrny, kde se nože vyrábí již od roku 1794. Jejich výroba byla přerušena pouze v období druhé světové války, kdy jejich produkci na určitý čas nahradila výroba orientovaná na vojenské účely. V expozici zdejšího Muzea nožířské výroby mapujícího vývoj nožířství a výrobu nožů na Šluknovsku, na vás čekají nejrůznější typy nožů od těch běžných po unikátní a skutečně vzácné. Vidět zde můžete obrovský zavírací nůž, množství historických exponátů včetně dobových fotografií, dokumentů i katalogů. Určitě vás bude zajímat to, že vyhazovací nůž z Mikulášovic si zahrál ve filmu Casino Royal s Jamesem Bondem.

Legendární rybička
Jeden z mikulášovických výrobků zná skoro každý. Jde o tak zvanou „rybičku“, která si již před drahným časem získala velkou oblibu všech kluků i pánů kluků a svého času nechyběla v kapse žádného z nich. Tradiční „rybička“ se v Milulášovicích dodnes vyrábí a ve zdejším muzeu si ji můžete prohlédnout ve všech jejích možných provedeních a podobách. Jednou z nich je „investiční rybička“, nůž vyrobený z drahého kovu. Červené oko této výjimečné rybičky tvoří český granát.

Přečtěte si:   Oblíbená hra Pou

Kdy a za kolik za ostrou krásou?
Muzeum je přístupné celoročně každý všední den od pondělí do pátku. Jeho brány se otevírají v 8.00 hod. a zavírají ve 14.00 hod. Otevřeno je kromě státních svátků. Jedenkrát do roka se zde konají vyhlášené nožířské slavnosti, během kterých můžete například i nahlédnout pod ruce mistrů nožířů. Vstupné pro vaše ratolesti do 7 let je zdarma, děti od sedmi let a dospělí zaplatí 50,- Kč.

Kde hledat Mikulášovice?
Do Šluknovského výběžku se pohodlně dostanete autem ve směru od České Lípy přes Nový Bor, Varnsdorf a Krásnou Lípu. Můžete se sem vydat i vlakem a autobusem, které jezdí přímo do obce.

Mikulášovicemi to nekončí
Po prohlídce muzea se můžete vydat směrem do Brtníků, a u silnice v místě nazývaném U pěti lip si prohlédnout kapli Nejsvětější Trojice. Pakliže z Mikulášovic zamíříte směrem na Tomášov, cesta vás přibližně po třech kilometrech dovede k mohutné žulové hoře nazvané Tanečnice. Na jejím vrcholu ve výšce 597 m n. m. stojí zděná 26 m vysoká rozhledna, která vám nabídne krásný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, České Středohoří a čarovnou oblast Labských pískovců. Pokud vám při výletě vyhládne můžete zamířit do srubové chaty Koliba, která stojí přímo u rozhledny a občerstvit se a odpočinout si ve zdejším pěkném stylovém prostředí.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *