Nezapomenutelný Libušín

LibusinNejnavštěvovanějším střediskem Beskyd jsou od nepaměti Pustevny (1018 m n. m.), jenž své jméno získaly po poustevnících, kteří tu žili. Jejich dominantu tvoří dřevěné stavby vybudované v lidovém slohu význačným architektem Dušanem Jurkovičem. Je tomu jen pár dní, co požár zásadním způsobem poškodil kouzelnou romantickou restauraci Libušín. Vznikla nedozírná škoda, kterou ani penězi nelze vyčíslit. Snahy směřují k znovuvybudování Libušína na základech původní stavby.

Slovenský architekt Dušan Jurkovič se narodil 23. srpna 1868 a byl představitelem secesní architektury. Přezdívalo se mu „Básník dřeva“. Vytvořil styl, který výrazně ovlivnila lidová architektura. Vystudoval Státní uměleckoprůmyslovou školu ve Vídni a po návratu na Slovensko spolupracoval s lidovými tesaři. Později odešel do Vsetína, kde studoval u stavitele Michala Urbánka valašské lidové stavby. Spolu s ním pak navrhoval např. valašskou dědinu pro významnou národopisnou výstavu v Praze.

Rukopis Dušana Jurkoviče také v Novém Městě nad Metují či Černošicích
Řada lidí zná jeho jméno právě díky Pustevnám. S jeho prací se však můžete setkat i tam, kde byste ji pravděpodobně nečekali – například na zámku v Novém Městě nad Metují, nebo v Černošicích u Prahy. Nové Město nad Metují, Černošice a Dušana Jurkoviče v tomto případě pojí jméno Dobenínů. Novoměstský zámek byl zakoupen původně pro syny Josefa Dobenína – Josefa a Cyrila, ale později zůstal pouze v majetku Josefa. Pro Cyrila bylo zakoupeno Zbraslavské panství. Pro zámek v Novém Městě Dušan Jurkovič navrhoval změny a ráz pokojů, nebo s ním byly alespoň konzultovány a v Černošicích nedaleko Zbraslavi je mu připisována stavba tamní myslivny Na Stráži, kterou nechal postavit právě majitel zbraslavského panství Cyril rytíř Bartoň z Dobenína. Pokud to máte do Beskyd či Nového Města nad Metují daleko, můžete tak vidět Jurkovičův rukopis i v blízkosti Prahy. I tato stavba vyniká souhrou řezbářských motivů a živé barevnosti.

Jedničkou jsou Pustevny
Bezesporu nejznámější stavbou jsou však Pustevny. Jejich historie se začala psát v roce 1891, kdy zde byla otevřena útulna nazvaná „Pustevňa“. Později přibyly další stavby a doslova klenotem vyhledávaným turisty našimi i zahraničními se stala restaurace Libušín a hotel Maměnka. Interiér unikátního Libušína zdobily nástěnné malby navržené samotným Mikolášem Alšem. Kdo překročil jeho práh, jako kdyby se mávnutím kouzelného proutku octil v pohádce. Základní jemně zelená barva působila uklidňujícím dojmem, ve stejné barvě byla kachlová kamna i příborník. Prostory osvětloval nepřehlédnutelný zdobný lustr a pohodlné spočinutí návštěvníkům nabízely stylové selské lavice a židle. Dřevěné stavby byly v nedávné době zrestaurovány a byly použity původní barvy – červená, zelená, bílá, okrová a modrá.

Navštivte Beskydy – rozhodně vás nezklamou
Ačkoliv bude nějaký čas trvat než se podaří Libušín znovu vybudovat a opětovně tak dotvořit malebné zákoutí, má toto místo a jeho okolí turistům stále co nabídnout. Můžete si prohlédnout starou dřevěnou valašskou zvoničku zdobenou barevnými ornamenty, navštívit hotel Tanečnica, novou stylovou kolibu Valaška,nebo jednu z nejstarších budov na Pustevnách – stylovou valašskou kolibu U Záryša, kde si můžete poslechnout nefalšovanou cimbálovou muziku a také se třeba ubytovat v některém z bungalovů, které se rozkládají jen kousek nad kolibou a navíc v blízkosti sedačkové lanovky. A protože jsou Pustevny  významnou křižovatkou turistických tras, můžete zamířit mnoha směry, například naučnou stezkou kolem sochy pohanského boha Radegasta k vrcholu Radhoště. Na Pustevny vás přivede cesta pěknou přírodou z Prostřední Bečvy, nebo můžete zvolit sedačkovou lanovku z Ráztoky u Trojanovic.

 • Pro tento článek si můžete zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
  * (uveďte včetně http://)
  * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
  * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
  Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit!

  Cena za umístění reklamy pod tento článek je 80 CZK. Tato se zobrazí okamžitě po zaplacení přes platební bránu PAYPAL (tlačítko níže) a zůstane zde na trvalo. Počet reklam pod tímto článekm je omezen na tři. Přečtěte si prosím pravidla a doplňující informace.
Powered by pes502

Zanechejte odpověď

Copyright © 2014 Kvalitní.cz ·