Trápí častěji ženy než muže, nelíbí se nám a nechceme je. Přesto se s nimi během života setká velká část lidí. Nazývají se pigmentové skvrny a můžeme je mít jak od dětství, tak se mohou vytvořit kdykoliv v průběhu našeho života.

Ženám se často vytvoří v těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce nebo třeba v menopauze. Příčinou jejich vzniku může být například ale také intenzivní slunění, popálení kůže, zvýšená tvorba kožního barviva, genetické dispozice, záněty pokožky,  ale třeba i užívání některých léků či nedostatečná funkce jater.

Častý problém představují sluneční pigmentové skvrny, latinsky označované jako Lentigo senilis, které se objevují na takových místech těla, která bývají nejvíce vystavována slunečním paprskům – tedy na rukou a obličeji. Tyto skvrny mají nepravidelnou pigmentaci, jsou ostře ohraničené a objevují se většinou u lidí vyššího věku. Neznamená to ale, že by jich mladší lidé byli zcela ušetřeni.

Dobrou zprávou je to, že se ze slunečních skvrn nevyvíjí obávané a nebezpečné maligní melanomy, jinak řečeno rakovina kůže.

Vzniku některých pigmentových skvrn lze předcházet. Jako ve všem i tady je důležitá prevence, která je jednodušší než odstraňování problému. Pokud nechcete jednoho dne objevit na obličeji a rukou nehezké tmavé skvrny, omezte opalování nejen na přímém slunci, ale rovněž v soláriích a když už se budete opalovat, používejte opalovací prostředky s ochrannými faktory proti UVA a UVB záření. Používejte zásadně kvalitní pleťovou kosmetiku, neaplikujte parfémy na místa vašeho těla, která vystavujete slunci. Rovněž složení stravy je důležité – vybírejte takovou, která je bohatá na vitamíny a stopové prvky. Dbejte na příjem vitamínu C, E, zinku, beta karotenu a selenu.

Přečtěte si:   Účinný pomocník proti bolestem zad

Pokud zjistíte, že se vám na těle objevuje tmavá nechtěná skvrna, nezoufejte. V počátečním stadiu mohou pomoci speciální krémy, kterých je dnes již široká nabídka. A s pigmentovými skvrnami, na které je takový krém „krátký“, si poradí v centru estetické medicíny, kde během pár minut váš problém vyřeší. Je jen třeba mít na paměti, že odstranění skvrn je vhodné plánovat na dobu zimních měsíců, kdy není tělo vystavováno slunečnímu záření, neboť to pro ošetřené části těla přináší riziko opětovné nechtěné pigmentace.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *