JitrocelLéčivé účinky jitrocele byly známy již v době antických lékařů, využíván byl odedávna také v lidovém léčitelství a nebylo babky kořenářky, která by jej neznala.S jitrocelem kopinatým, lidově řečeno také třeba myším ocáskem, se můžete setkat na polích, loukách, v parcích nebo třeba u cesty.

Jitrocel bývá vysoký obvykle kolem 10 – 30 cm a jeho listy typického šavlovitého tvaru, protkané žilami, jsou uspořádány do přízemních růžic. Vedle tohoto druhu jitrocele se můžete u nás setkat také s několika dalšími druhy, především jitrocelem prostředním a větším.

Zdravé může být i to, co je dobré
Listy jitrocele kopinatého obsahují slizové látky, kyselinu citronovou a křemičitou, vitamin C, draselné soli, hořčiny, zinek, třísloviny a řadu dalších zdraví prospěšných látek. A jsou to právě slizové látky, které způsobují, že jitrocel například dokáže účinně napomáhat proti kašli a zmírňovat podrážděný krk. Jitrocelový sirup by neměl chybět v žádné domácnosti, zejména tam, kde jsou děti. Mnohá maminka, která má již zkušenost s jitrocelovým sirupem by mohla vyprávět o tom, jak sice nemůže dítě přimět k tomu, aby pozřelo lék proti kašli, avšak jitrocelový sirup před ním musí naopak schovávat. Ne každá medicína nutně musí být hořká a nechutnající a ne vždy platí, že co je dobré, není zdravé.

Jitrocelové sirupy, čaje i směsi
Vedle jitrocelového sirupu se rostlina využívá k výrobě čajových směsí a odvarů. Čaje mají blahodárný vliv na trávicí soustavu, působí proti kašli, napomáhají od problémů spojených s onemocněním dýchacích cest, průdušek, ale jsou také v lidovém léčitelství využívány při mírnění potíží vzniklých astmatem. Odvary a směsi působí protizánětlivě a mají pozitivní vliv na trávení. V kuchyni je možné je využít při přípravě bylinkových polévek a omáček, méně známé je jejich obalování na sladko i slano v těstíčku.

Přečtěte si:   Kratom Bird – váš průvodce světem kratomu

Jitrocel i pro zvířata?
Dříve se sbíral jitrocel, který rostl volně jako planá rostlina, ale tím, jak poptávka farmaceutického průmyslu po něm rostla, se začal pěstovat cíleně. Ovšem neosvědčuje se jen v humánní medicíně, ale také veterinární. Jitrocelový sirup mírní obdobné potíže jako u lidí také třeba u našich oblíbených mazlíčků – psů. I jim dokáže ulevit při bolestech krku. Méně známé je to, že se rovněž jitrocel přidává do travních směsí určených pro výsev na místa, kde se pasou hospodářská zvířata, neboť konzumace jitrocele zlepšuje zdraví zvířat. Jitrocelová semena jsou rovněž využívána pro krmení chovných a okrasných druhů ptactva.

Koupit nebo nasbírat?
Jitrocel si můžete koupit v lékárně v sušené formě, jako čajovou směs nebo třeba zmiňovaný sirup. Pokud se rozhodnete si nasbírat jitrocel vlastní, sběr je nejvhodnější v období mezi květnem až červnem a srpnem. To je doba před jeho kvetením, kdy obsahuje největší množství léčivých látek.Při sběru jitrocele k sušení je zapotřebí velké opatrnosti. Sbírané listy musí být zdravé, neporušené a nezapařené, jinak rostlinka ztrácí své účinné látky. Sušení poškozených listů nevede k žádoucím výsledkům. Po odstranění květních stvolů se suší jitrocelové listy. Doporučuje se sušit je ve stínu, přičemž vrstva by neměla být silnější než 5 centimetrů. Jitrocel je však také jedna z rostlin, kterou lze sušit i na slunci. V tomto případě jej sušte v co nejnižší vrstvě tak, aby se usušil co nejrychleji. Při sušení s listy nemanipulujte, aby se nepoškodily a neznehodnotily. Správně usušené listy by měly mít hnědozlatou až olivovou barvu a měly by být lámavé. Dlouhodobé uchování léčivých látek jitrocele zajistí jeho skladování v suchu a v temnu.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *