Osoby začínající s 3D tiskem stojí před nesnadnou volbou – nabídka tiskáren i pro ně určených provozních materiálů je totiž nesmírně široká, a bez znalosti tajemství této zajímavé technologie těžko zachytíme nejdůležitější rozdíly mezi jednotlivými výrobky. Pokud i vy přemýšlíte nad výběrem svého prvního stroje – jste tady správně! V tomto článku najdete odpovědi na otázky trápící všechny začátečníky v 3D tisku.

FDM vs. SLA – dvě nejčastěji používané technologie

Trh s 3D tiskárnami se jasně rozdělil na dvě hlavní skupiny. amatérské a ekonomické tiskárny pro základní komerční využití, a také poloprofesionální a profesionální tiskárny ze středního cenového rozmezí využívají dvě technologie označované jako FDM (nebo FFF) a SLA. První z nich je založena na roztavení filamentu – tenkého drátu z termoplastické umělé hmoty – a jeho nanášení vrstvu po vrstvě na povrchu pracovního stolu. Tato aditivní výrobní technika umožňuje použití široké škály materiálů – včetně ekologického a netoxického PLA, z průmyslu potravinářských obalů známého PET-G, stejně jako ABS – extrémně populárního ve světě krytů elektronických zařízení. Při některých využitích se ukazuje být nezbytné použití plastů, jako jsou nylon, ASA (vysoká hmota s velmi vysokou odolností proti podmínkám prostředí) nebo TPU (pružný materiál nahrazující konvenční gumu). Technologie SLA je naopak založena na stereolitografii – jednotlivé vrstvy obrobku vznikají v důsledku vytvrzování speciální, tekuté epoxidové pryskyřice pomocí ultrafialového světla. Obrazy po sobě následujících řezů jsou promítány na dno speciální nádoby pomocí systému založeného (nejčastěji) na vysokém rozlišení LCD displeji, který je podsvícen s pomocí sestavy LED UV diod s kolimátory.

Nejdůležitější je cíl – volba tiskárny v závislosti na využití

Způsob tvorby výtisků se přímo promítá na jejich parametry a kvalitu, ať už ji měříme podrobností reprodukování i těch nejmenších detail nebo hladkostí rovných povrchů tištěného modelu. V případě FDM tiskáren je nevídanou předností široký rozsah dosažitelných rozměrů modelů – nejoblíbenější stroje jsou schopné vytvářet prvky s rozměry blížícími se krychli 200 x 200 x 200 mm, ale bez potíží najdeme na trhu zařízení s pracovním prostorem v řádu 500 x 500 x 500 mm nebo více. Výtisky vznikají poměrně rychle (ve srovnání se SLA), ale jejich povrch a podrobnost závisí mimo jiné na průměru trysky instalované v tiskové hlavě – čím tenčí průchozí otvor, tím preciznější výtisky a lepší povrch, ale… za cenu dlouhého výrobního času. V případě SLA je kvalita provedení a přesnost reprodukování malých detailů nesrovnatelně lepší než výsledky práce nejlepších tiskáren FDM, omezují nás ale maximální rozměry (často nepřekračující několik centimetrů). Proto také SLA tiskárny obzvláště rádi používají autoři figurek (např. pro deskové hry), šperkaři a dokonce… stomatologové – ti poslední musí samozřejmě používat speciální, certifikované pryskyřice s laboratorně potvrzenou biokompatibilitou.

Přečtěte si:   Jak na focení s dýmovnicemi

Není tiskárna jako tiskárna – základní parametry a funkce

S ohledem na poměrně snadný tisk, nízké náklady na stroje a filamenty a také na netoxičnost nejoblíbenějších materiálů (PLA a PET-G) si začátečníci v 3D tisku nejčastěji vybírají tiskárny FDM (FFF). Obzvláště rádi pak zvolí zakoupení výrobků značky Creality – tento známý, čínský výrobce vytvořil velice široké portfolio tiskáren s velmi dobrými parametry, snadnou a rychlou montáží a nebývale konkurenceschopnými cenami. Stačí se zmínit o rekordy lámající oblibě řady tiskáren Creality Ender, které umožnily „bezbolestně“ vstoupit do světa 3D tisku tisícům začátečníků. Lidé, kteří si obzvláště cení neporuchovosti, vysoké kvality a dlouholeté podpory výrobce zakoupené techniky, se rádi uchýlí k tiskárně 3D Prusa. Tyto již kultovní stroje vyráběné v české Praze firmou Prusa Research jsou proslulé spolehlivostí, což nejlépe dokazuje skutečnost, že značná část jejich mechanických prvků se vyrábí s použitím… tiskáren Prusa! Takto stovky strojů pracujících dnem i nocí na mohutné farmě 3D tiskáren realizují sen průkopníků této technologie o samoreplikujících se zařízeních.

Pokud jsme vás dokázali zaujmout pro zakoupení první 3D tiskárny pro vás – rozhodně navštivte obchod Botland, kde najdete nejen široké spektrum tiskáren Creality, Prusa, Flashforge, Snapmaker, Zortrax, Maker Pi a mnoha dalších výrobců – ve stálé nabídce distributora se nacházejí také filamenty, fototvrzené pryskyřice a stovky příslušenství a náhradních dílů pro nejoblíbenější modely 3D tiskáren.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *