Umí potrápit, k tomu bývá důvodem pro snížené sebevědomí i pro posměch od ostatních náctiletých. Řeč je o akné, které se projevuje červenými pupínky a nafialovělými boláky na obličeji, na krku nebo v oblasti dekoltu či na horních končetinách. Toto kožní onemocnění se nevyhýbá mladým dívkám ani chlapcům, ale ani dospělým či seniorům vyššího věku, protože roli nehrají jen hormony. Znečištěný vzduch a životní prostředí, nadmíra slunění či způsob života spolu s nezdravým jídelníčkem jsou faktory, které vedou k jeho vzniku. Co dělat, aby pleť netrpěla a zase zářila?

Neustálý stres a spěch

Jak je možné, že dospělým vznikají na tvářích, na bradě nebo na čele hnisavé bolestivé boláky, když už mají pubertu dávno za sebou? U žen může docházet k hormonální nerovnováze v době menstruace, v těhotenství, v menopauze nebo krátce po porodu. Neméně dopadá na vzhled pokožky stres, neustálé napětí a pracovní spěch a nervozita. Ve chvílích psychické zátěže se do krve uvolňuje kortizol, takzvaný stresový hormon, což vede k rozvoji zánětů včetně kožních lézí, které mohou zanechávat na pokožce rýhy nebo jizvy. Radou číslo jedna je tedy více odpočívat, relaxovat a čistit pleť při procházkách na čerstvém vzduchu v přírodě.

Každodenní péče o pleť

Mastná pleť je otevřenou branou pro patogeny a mikroorganismy, vlivem kterých dochází k zánětlivým reakcím. Každodenně se tedy musí pleť čistit, aby se kožní póry neucpávaly, což je vhodné provádět s přípravky na citlivou pokožku a samozřejmostí je použití micelární vody, která nevysušuje horní vrstvu a nezpůsobuje šupinatění. V létě i v zimě se nesmí zapomínat na ošetření obličeje pomocí přípravků s vysokými ochrannými faktory, aby se jizvy po akné nezabarvily dopadem UVA a UVB paprsků.

Přečtěte si:   Kmenové buňky mohou pomoci mnoha aspektům našeho zdraví – kupříkladu i při bolesti kloubů nebo páteře

Zdravá strava je základ

Co dalšího ovlivňuje stav pleti? Negativní vliv má konzumace alkoholu nebo kouření, ale zásadní je stravování. Pleť poškozují ve velké míře cukry, tuky, soli, přidané a konzervační látky, barviva. Ročně se dostane do těla až dva kilogramy různých přídatných látek, které poškozují vnitřní orgány a kůži. Pokožka je ochablá, popelavá, a kromě vzniku akné hrozí rovněž vznik nevzhledných vrásek, proto se radí vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám, cukrovinkám, sladkostech, slaným snackům či jídlům z restaurací rychlého občerstvení.

Potraviny pro krásu

Které potraviny tedy zařadit do jídelníčku? Zásadní jsou obiloviny, luštěniny, ovoce, zelenina, libové maso, ryby, vejce, ořechy a klíčky. Současně pomohou potraviny, které obsahují prospěšné vitamíny C a E, minerály, jako jsou zinek, selen a draslík, a antioxidanty, například betakaroten. Mezi potraviny s pozitivním efektem na pleť patří:

  • – červená řepa,
  • – brokolice,
  • – listová zelenina,
  • – rajčata,
  • – avokádo,
  • – mango,
  • – papája,
  • – ořechy a semínka (dýňová semínka, vlašské ořechy, mandle),
  • – batáty,
  • – játra,
  • – zelený čaj.
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *