Dolni PocerniceObyvatelé a návštěvníci Prahy se nemusí za pěknou přírodou trmácet spousty kilometrů. Stačí zamířit do městské části Dolní Počernice, která leží na výpadovce z Prahy na Český Brod a Kolín, dát se na světelné křižovatce vlevo a po chvilce se po pravé ruce objeví zeď s bránou, za kterou se ukrývá upravený zámecký park jako dělaný pro vycházky, v jehož těsné blízkosti se rozkládá přírodní památka Počernický rybník.

Tam za vodou v rákosí…
Tato přírodní památka je součástí přírodního parku Klánovice – Čihadla. Leží v nadmořské výšce 225 – 230 m. Jeho území je tvořeno břidlicemi, prachovci, droby a pískovci. Roste tu na téměř dvě stovky cévnatých rostlin a více než šest stovek druhů nejrůznějších živočichů. Břehy lemuje rákosový porost, který přechází do porostu vysokých ostřic. Můžete tu najít ostřici dvouřadou, kalužní i říznou. Mezi vodními rostlinami je k vidění například šejdarka bahenní, za velmi cennou je považována mokřadní olšina. Pobřežní a mokřadní rostlinstvo je domovem řady ptáků. Někteří toto místo využívají k odpočinku na tahu, další zde dokonce hnízdí, pro jiné je zimním domovem. Mezi ptáky, kteří zde hnízdí, můžete vidět divoké kachny, potápky roháče, lysky černé, slípky zelenonohé, spatřit lze i moudivláčka lužního, rákosníka obecného či strnada rákosního.  Navštívíte-li toto místo v době, kdy tu nabírají sílu ptáci na tahu a budete-li mít štěstí, můžete vidět orlovce říčního či dokonce kormorána velkého. A pokud si myslíte, že se vám snad jen zdá, že jste zahlédli lednáčka, není to sem. Tento roztomilý ptáček se tu opravdu vyskytuje stejně jako ladné labutě.

Skokan nebo rosnička?
Podvečerní procházky za teplých dnů doprovází kuňkání žab. Běžně se na území vyskytuje skokan hnědý a zelený (často zaměňovaný za rosničku zelenou). Tento vzácný druh obojživelníka je vázaný na vodní prostředí a jeho populace přezimuje v bahně. Vedle skokana můžete spatřit i ropuchu – žábu, která dříve bývala běžně k vidění i na venkovských dvorcích, avšak dnes je poměrně vzácná. Prostředí Počernického rybníka jí přeje.

Přečtěte si:   Toulejte se po České republice společně s námi

Vydry a vydrýsci
V poslední době se zde rozmnožily také vydry říční. Tyto lasicovité světle až tmavě hnědé šelmy s protáhlým tělem, krátkými končetinami s plovacími blánami a svalnatým zužujícím se ocasem čeří hladinu rybníka, bez obav se blíží k břehům a zvědavě pokukují na návštěvníky. Nejsou ještě natolik ochočené, aby se nebály přiblížit k člověku a vyžadovat pamlsek, což vydra říční dokáže. Sledovat vydru je pěkný zážitek, zvláště když svítí sluníčko, šelmička vylézá z vody ven a dává si do pořádku svůj nepromokavý kožich.

Prastaří velikáni vzbuzují úctu
Součástí přírodní památky Počernický rybník je také část zmiňovaného zámeckého parku. Založen byl již v roce 1776 a vznikl z původní ovocné a okrasné zahrady. Roste v něm celá řada vzácných exemplářů stromů, zejména dubů. Již jen pohled na jejich mohutné kmeny dává tušit, že tu stojí již vskutku dlouhou dobu. Tito velikáni vzbuzují až úctu. Některé z nich lemují cestu mezi parkem a rybníkem a vytváří nejen krásné zátiší, ale jsou také domovem řady živočichů.

Navštivte Panský dvůr, nebudete litovat
Pokud by vám po vycházce vyhládlo, stačí zamířit do zámeckého parku. Jsou zde hned dvě vskutku zajímavé možnosti odpočinku spojeného s občerstvením. Restaurační komplex Panský dvůr zahrnuje restauraci Léta Páně, která za pěkného počasí nabízí také možnost příjemného posezení na velmi pěkné velké terase a druhý podnik, nedávno otevřenou restauraci Al Mulino, která vznikla v prostorách starého mlýna a nabízí propojení české tradice a mlynářského řemesla s italskou gastronomií. Každý víkend je tu od 12.00 do 15.00 hodin pro děti pořádána výtvarná dílnička. Hledáte-li zajímavý výletní cíl, zamiřte do Dolních Počernic. Za pěkného počasí si vaše děti mohou zaběhat a zadovádět v zámeckém parku, a pokud se ochladí nebo vítr přižene mraky, mohou si užít zábavu v suterénu restaurace Al Mulino, zatímco vy si v klidu vychutnáte svou odpolední kávu.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *