Po několika článcích věnovaných zvířatům pro začátečníky, se tentokrát budeme věnovat těm lehce náročnějším. Mezi které patří například Burunduk, druh zemní veverky, jehož obliba u nás stále roste. Sice pomalu, ale přece.

Burunduk se vyznačuje především tím, že je velmi živý a aktivní, což znamená, že ke spokojenosti potřebuje dostatek prostoru, a to i přesto, že i s ocáskem, který dosahuje skoro tří čtvrtin délky jeho těla, dorůstá necelých 25 cm.

Ve volné přírodě se vyskytuje na území Mongolska, Číny nebo Japonska. Díky umělému vysazení, na něj lze narazit i v několika zemích Evropy.

Jedná se o poměrně teritoriální a v přírodě samotářské zvíře, takže je nejvhodnější, pokud je chován sám bez dalších jedinců. Rozhodně se nejedná, o klasického mazlíka jako je třeba Morče, které snese i méně opatrné zacházení. Přesto je nutné, aby se mu majitel věnoval a občas si s ním i pohrál, což platí zejména za předpokladu, že si chce svého Burunduka ochočit alespoň do té míry, aby mu vlezl na ruku nebo se nechal podrbat a podobně.

Jedná se o převážně denní zvíře. Nejaktivnější je v brzkých ranních a odpoledních hodinách. Ale značnou část dne prospí.

Pro Burunduka není žádná klec dostatečně velká, ale pro jedince postačí prostor o velikosti 100x50x150 cm (DxŠxV), kdy klademe důraz zejména na výšku, jelikož rádi, často a vysoko skáčou nebo šplhají.

Přečtěte si:   Pískomil - lepší, ale méně populární, než křeček

Důležitou součástí klec je co největší počet budek a domečků. Proč? Je jasné, že nebude všechny využívat ke spánku. Z ostatních domečků si udělá vlastní spižírnu, do které si schová větší část své denní dávky krmení. Kromě toho je dobré, aby se v kleci nacházelo pár poliček nebo výčnělků na skákání. A samozřejmě pár větví z ovocných stromů na okus a šplhání. Na vodu použijeme napáječku. Jídlo sypeme do dostatečně těžké misky, aby ji zvířata nepřevrhla. U většiny hlodavců, se k čištění srsti, tedy koupání používá koupací písek. V tomto případě, tento písek poslouží jako toaleta. K očistě svého těla Burundukové používají hlínu, kterou lze mít i jako podestýlku, již by mělo být dostatečné množství na to, aby bylo možné v ní vytvářet tunely a jiné úkryty či cestičky, ale nesmí být chemicky ošetřena. To by mohl zvířeti způsobit zdravotní potíže či smrt. Dále dáváme pozor na to, aby nebyla žádná z vnitřních propriet klece z plastu.

Ke krmení podáváme různě oříšky. Mohou být i ve skořápce, ale vyhneme se mandlím, které jsou pro Burunduky jedovaté. Lze krmit i různými druhy ovoce a zeleniny. Či dokonce žaludy nebo bukvicemi. Doplníme o hmyz v podobě švábů, moučných červů a podobně. Nepohrdnou ani natvrdo uvařeným vajíčkem.

Více v odborné literatuře

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *